Orzechy makadamia jak większość orzechów wykazują wiele właściwości zdrowotnych i leczniczych. Ich bogaty skład jest doceniany na całym świecie, zarówno przez dietetyków jak i w kręgach osób dbających o zdrowy tryb życia i rozsądne odżywianie. Wiele osób docenia również orzechy makadamia za ich oryginalny, maślany smak i traktuje je jako zdrową przekąskę. Ze wszystkich orzechów jadalnych owoce makadamii znajdują się w czołówce pod względem zawartości bezcennych dla organizmu kwasów nienasyconych. Warto również wspomnieć, że orzechy makadamia są bogatym źródłem takich pierwiastków jak fosfor czy potas, co może być przydatne u osób, które borykają się np. ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Orzechy te wciąż jednak nie zyskują w Polsce zbyt dużej popularności, co częściowo podyktowane jest ich wysoką ceną.

Makadamia jest rodzajem drzewa z rodziny srebrnikowatych, a jej odkrycie przypisywane jest Walterowi Hillowi, który to sklasyfikował ją w roku 1857. Do dnia dzisiejszego drzewo to spotkać można rosnące dziko w Australii, Nowej Kaledonii i na Sulawesi. Jak większość roślin tego typu została ona również zadomowiona i uprawiana jest w Afryce Południowej oraz na Hawajach. Co warto jeszcze wiedzieć o tych cenionych od lat orzechach?

Orzechy makadamia skład

Orzechy makadamii są istną kopalnią wartości odżywczych za co są cenione na całym świecie już od setek lat. Warto jednak pamiętać, że z przekąską tą nie należy przesadzać, gdyż zawiera pokaźną liczbę kalorii. 100 gram orzechów makadamii to wartość energetyczna aż 718 kcal, a zalecana dzienna porcja jest zazwyczaj podawana przez producenta na opakowaniu. W 100 gramach tego produktu znaleźć też można 7.91 gram białka, prawie 76 gram tłuszczu, 8.6 gram błonnika i około 14 gram węglowodanów. Jeżeli chodzi o minerały to orzechy makadamia zawierają  85 mg wapnia, 3.69 mg żelaza, 370 mg potasu,  około 190 mg fosforu, 130 mg magnezu, 5 mg sodu i nieco ponad 1 mg cynku. Z witamin występują tutaj (w 100 gramach): witamina C 1.2 mg, witamina E 0.54 mg, kwas foliowy 11 µg, witamina B6 0.275 mg, niacyna 2.48 mg, ryboflawina 0.17 mg oraz tiamina 1.2 mg.

Orzechy makadamia na krew

Już wiele lat temu naukowcy zajmujący się wpływem nienasyconych kwasów tłuszczowych na krew potwierdzili, że bardzo pozytywnie wpływają one na cały układ krążenia. W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że orzechy makadamia powinny znaleźć się w diecie osób borykających się z problemem złego cholesterolu. Jednen z najpopularniejszych eksperymentów z udziałem tych orzechów polegał na podziale 25 osób na dwie grupy, z których jedna nie zmieniła swojej dotychczasowej diety, a grupa druga urozmaiciła swoją o orzechy makadamia. Okazało się, że po 5 tygodniach eksperymentu u osób spożywających orzechy nastąpił znaczny spadek złego cholesterolu we krwi. Naukowcy tak pozytywny wynik przypisali wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto również dodać, że zawartość pokaźnej ilości potasu wpływa również na obniżenie ciśnienia krwi, co powinno być szczególnie docenione przez osoby z nadciśnieniem tętniczym. Jeżeli chodzi natomiast o cukrzycę to orzechy makadamia są znakomitą przekąską dla diabetyków ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2.

Orzechy makadamia na skórę

Orzechy makadamia są od lat doceniane również w kosmetyce jako środek pielęgnujący i regenerujący skórę. Przede wszystkim, składniki zawarte w oleju z orzechów makadamii zapobiegają utracie wody ze skóry. Pomagają one również odbudowywać warstwę lipidową naskórka.

Orzechy makadamia groźne dla psów

Z nieznanych na razie przyczyn orzechy makadamii są groźne dla psów. Po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości orzechów u psa wystąpić mogą wymioty, ogólnie osłabienie, drgawki i hipotermia. Nie jest więc zalecane, aby orzechy te trzymać w miejscu dostępnym dla domowych czworonogów.

Zobacz także: Żurawina – nie tylko na pęcherz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj