Estragon, bylica draganek lub bylica głupich to roślina zielna z rodziny astrowatych. Pierwotnie występowała w wielu rejonach Azji, Europy południowo-wschodniej, a także w Ameryce Północnej. Swoją popularność roślina ta zyskała przede wszystkim we Francji, Niemczech oraz Hiszpanii, gdzie używa się jej zarówno w kuchni jak i w ziołolecznictwie.

Cenne wartości odżywcze jak i smakowe jakimi cechuje się estragon sprawiły, że zaczęto go uprawiać również w innych regionach świata – również w Polsce. Roślina ta kwitnie od lipca do października, a miejsca w jakich można ją spotkać w formie dzikiej to najczęściej rumowiska, przydrożne rowy oraz wilgotne i nasłonecznione miejsca.

W sztuce kulinarnej estragon wykorzystywany jest do różnych kiszonek, zup, sałatek oraz do poprawy smaku potraw niesłonych. Jako roślina lecznicza wykazuje właściwości moczopędne, pobudza wydzielanie soków żołądkowych, dostarcza witaminy A, a także wzmaga apetyt i łagodzi dolegliwości żołądkowe. Surowcem lekarskim jest ziele estragonu, w skład którego wchodzą garbniki, karoteny, sole mineralne oraz m.in. olejki eteryczne.

Estragon skład

Ziele estragonu od setek lat doceniane jest za jego unikalny skład, który dostarcza do codziennej diety wielu mikro oraz makroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów w ludzkim ciele, ale również mogą przyczyniać się do leczenia różnych dolegliwości. 100 gram suszonego ziela estragonu to wartość energetyczna 295 kcal. Ta sama ilość rośliny zawiera również 7.74 gram wody, 22.77 gram białka, 7.24 gram tłuszczu, 50.22 gram węglowodanów oraz 7.4 gram błonnika pokarmowego. Jeżeli chodzi o minerały to w 100 gramach suszonego estragonu znajduje się około 3 gramy potasu, blisko 350 mg magnezu, 313 mg fosforu, 62 mg sodu i około 4 mg cynku. W tej samej ilości produktu znaleźć można również 50 gm witaminy C, 4200 IU witaminy A, 2.41 mg witaminy B6, 8.95 mg niacyny, 274 µg kwasu foliowego, 1.339 mg ryboflawiny i 0.251 mg tiaminy. Widać zatem, że estragon jest cennym źródłem wielu witamin oraz minerałów, które powinny znajdować się w codziennej diecie każdego człowieka.

Estragon na układ trawienny

Bylica estragon znajduje zastosowanie w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Jednym z częstszych zastosowań leczniczych tego ziela jest wspomaganie procesów trawiennych. Napar z estragonu wspomaga wydzielanie soków żołądkowych, niesie ulgę przy wzdęciach oraz koi dyskomfort związany z nadmierną sytością. Warto również wspomnieć, że ziele to można przyjmować pomocniczo w przypadku refluksu przełykowo-żołądkowego. Medycyna ludowa od wielu lat stosuje estragon w łagodzeniu stanów napięciowych mięśni brzucha, które powodują jego ból oraz w leczeniu chorób związanych z układem żółciowym. Warto zapamiętać, że ziele to wykazuje działanie żółciopędne, co może być przydatne po spożyciu posiłków tłustych i ciężkostrawnych. Napar z estragonu może posłużyć też do pobudzania apetytu u dzieci i osób starszych.

Estragon na krew oraz przeziębienie

Spoglądając w  skład estragonu warto zwrócić uwagę, że charakteryzuje się on stosunkowo wysoką zawartością potasu (w 100 gramach suszonego ziela znajduje się go aż 3 gramy!). Pierwiastek ten jest naturalnym sprzymierzeńcem osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze. Potas wspomaga wydalanie z organizmu nadmiaru sodu, który jest odpowiedzialny za wysokie ciśnienie krwi, a także dba o kondycję i drożność naczyń krwionośnych. Warto również wspomnieć o tym, że estragon jest znakomitym lekiem wykrztuśnym, co może być idealnym rozwiązaniem dla osób borykających się z kaszlem mokrym. Ziele to wykazuje również działanie antybakteryjne i antygrzybicze. Te cechy mogą posłużyć do zwalczania m.in. infekcji jamy ustnej czy skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj