Chociaż w każdym wieku możemy mieć problem z potówkami, dzieci są na nie szczególnie narażone. Nie mają tak rozwiniętych gruczołów potowych jak dorośli. Na szczęście w większości przypadków uciążliwa, swędząca wysypka ustąpi sama, przy niewielkiej pomocy z Twojej strony.

Co powoduje potówki?

Potówki pojawiają się wtedy, gdy zatkane zostaną gruczoły potowe. Wówczas pot gromadzi się skórą. Na twarzy, szyi, fałdach skóry pojawiają się wyraźne, czerwone guzki lub pęcherze. Najczęściej występują latem, gdy jest gorąco i wilgotno. Ciasne lub zbyt ciepłe ubrania mogą pogorszyć sprawę.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Zabierz maluszka do lekarza rodzinnego lub pediatry, jeśli:

  • potówki i ich pęcherze wypełniają się żółtą lub zieloną ropą,
  • wysypka trwa dłużej niż 3 dni albo się nasila,
  • wysypce towarzyszy ogólne złe samopoczucie, brak apetytu lub gorączka.

Uważaj również na krosty i obrzęki. Mogą sygnalizować infekcję drożdżakami lub bakteria. Pamiętaj jeszcze o jednej ważnej kwestii. Gorączka może wywołać potówki, ale nigdy nie jest ich objawem. Dlatego jeśli maluszek ma podwyższoną temperaturę, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. 

Popularne sposoby leczenia potówek

Potówki można łatwo wyleczyć. Zwykle ustępują w ciągu 2-3 dni, jeśli nie wcześniej. Pamiętaj, by obszary dotknięte wysypką były zupełnie suche. Pozwól też skórze malucha swobodnie oddychać. W przeciwnym razie możesz ją przesuszyć.

Dostosuj również temperaturę w domu. Najczęściej trzeba ją obniżyć. Sprawdź, czy dziecku nie jest zbyt gorąco podczas snu i zabawy. Zastosuj też specjalne produkty do pielęgnacji skóry zapobiegające powstawanie potówek. Zwróć uwagę na te, które zostały opracowane dla niemowląt. Odpowiedni krem może zdziałać cuda. 

Większość mydeł jest zbyt szorstka dla wrażliwej skóry maluszka. Niepotrzebnie tylko ją podrażni. Dlatego unikaj ich, gdy tylko możesz. Zamiast tego wybierz łagodne środki czyszczące dla dzieci.

Troszcz się o skórę malucha. Uważaj, by jej nie pocierać ani nie drapać podczas ubierania. Po kąpieli wytrzyj delikatnie maluszka miękkim ręcznikiem. Pamiętaj również, że ciasne ubranko może stworzyć idealne środowisko do rozwoju wysypki. Dlatego ubierz je w luźny strój z miękkich, oddychających tkanin. Nie będzie się wtedy o skórę. Istnieje więc mniejsze ryzyko, że dodatkowo podrażni wysypkę. 

Zobacz także: Kosmetyki dla dziecka niezbędne w wyprawce dla noworodka

Potówki … jak ich uniknąć

Jeśli Twój maluszek ma czerwone policzki, najprawdopodobniej jest mu za gorąco. Przenieś go wtedy w chłodniejsze miejsce. Możesz też nałożyć chłodną, mokrą ściereczkę, by obniżyć temperaturę ciała dziecka. 

Nie spędzaj z maluchem zbyt wiele czasu na słońcu. Chociaż nie ma nic złego w cieszeniu się promykami słońca, nie przesadzaj. Zbyt długa ekspozycja na światło słoneczne może prowadzić do oparzeń. Stwarza zagrożenie dla wrażliwej skóry dziecka. Zwiększa również ryzyko potówek.

Idąc z maluszkiem na spacer, ubieraj go na cebulkę. Niemowlęta są kapryśne, jeśli chodzi o temperaturę. Z jednej strony łatwo się przeziębiają, z drugiej szybko przegrzewają. Dlatego najlepiej sprawdzi się ubieranie na cebulkę. Jeśli jest mu za gorąco, zdejmujesz warstwę. Jeżeli dziecku znów jest za zimno, załóż kolejną warstwę. 

Czytaj więcej: Potówki u dzieci – jak się objawiają, jak je rozpoznać i jak skutecznie je zwalczać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj