Wiadomo, sport to zdrowie, dlatego wiele osób jest obecnie aktywnych fizycznie. Jedną z najbardziej popularnych dyscyplin jest bieganie na świeżym powietrzu, a wiele osób decyduje się na nią nawet zimą. Niestety, taki wysiłek fizyczny nie zawsze musi być zdrowy, a winowajcą jest tutaj oczywiście zanieczyszczone powietrze. Smog a aktywność fizyczna – kiedy trzeba uważać?

Smog a aktywność fizyczna – czym to grozi?

Polska nie może pochwalić się czystym powietrzem i w wielu miastach normy zanieczyszczenia są znacznie przekroczone. To powoduje, że czy chcemy czy nie, codziennie jesteśmy narażeni na toksyczne substancje, które po dłuższym czasie potrafią spowodować wiele chorób. Najbardziej narażony jest tutaj układ oddechowy. Aktywność fizyczna podczas smogu może niestety jeszcze zwiększyć to złe działanie na zdrowie. Smog a aktywność fizyczna to zagadnienie, w które osoby lubiące sport zdecydowanie powinny się zagłębić. Podczas aktywności fizycznej na dworze, głębiej oddychamy co sprawia, że do naszych płuc trafia więcej toksycznych substancji. Oczywiście dotyczy to nie tylko joggingu, ale też nordic walkingu, jazdy na rowerze, jazdy na łyżwach lub ćwiczeń na plenerowej siłowni. Przy dużym stężeniu toksycznych substancji niezalecane jest nawet spacerowanie. Wdychając zanieczyszczone powietrze narażamy się na głównie na choroby płuc, a nawet nowotwory. Skutków może być jednak dużo więcej  i dotyczyć mogą też innych układów niż oddechowy. Dlatego, w tym przypadku, to co powinno służyć zdrowiu, może niestety tylko zaszkodzić. W naszym kraju dotyczy to nie tylko miast, ale także wsi, bo tam również powietrze nie jest idealne.

Jak się chronić gdy powietrze jest złej jakości?

Smog a aktywność fizyczna – czy to oznacza, że trzeba zrezygnować ze sportu zimą? Oczywiście, że nie. Warto jednak poszukać alternatywnych możliwości albo wiedzieć jak się chronić. Przede wszystkim warto pamiętać, że jakość powietrza się zmienia, dlatego osoby zainteresowane aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu, powinny obserwować stan zanieczyszczenia dla swojego miejsca zamieszkania. Łatwo można to sprawdzić a pomocą różnych aplikacji i stron internetowych. Jeśli normy są przekroczone, zaleca się pozostanie w domu i skorzystanie z możliwości uprawiania sportu w budynkach np. na siłowni czy krytym basenie. Jeśli nie mamy innych możliwości uprawiania sportu niż na świeżym powietrzu, to najlepiej, żeby pobyt na zewnątrz był krótki. Warto też wybrać odpowiednią porę dnia. Najmniejsze zanieczyszczenie powietrza jest zazwyczaj około południa. Z kolei lepiej unikać godzin późno popołudniowych i wieczornych, bo często jakość powietrza jest wtedy najgorsza ze względu na większy ruch na drogach i palenie w piecach.

Jeśli chcemy być aktywni fizycznie na dworzu to warto też zainwestować w maskę antysmogową, która ma specjalne filtry i zmniejsza niebezpieczne działanie smogu na układ oddechowy. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem, bez problemu odnajdą takie maski w internecie oraz sklepach stacjonarnych. Warto postawić na profesjonalną maskę, która faktycznie ochroni.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj