Skierowania mają datę ważności. Zwykle musisz je zrealizować od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy. W niektórych przypadkach należy zrealizować je szybciej. 

Skierowanie NFZ – ile jest ważne?

Skierowania NFZ możesz otrzymać od lekarza POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) lub specjalisty na dalsze postępowanie diagnostyczne, leczenie szpitalne, rehabilitację albo badania laboratoryjne. Pamiętaj, że możesz je zrealizować, dopóki istnieją przesłanki zasadności leczenia lub dalszej diagnostyki. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. Skierowanie na pobyt w sanatorium, zabiegi fizjoterapeutyczne lub leczenie w szpitalu psychiatrycznym musisz zrealizować możliwie jak najszybciej.

Warto również zaznaczyć, że skierowania NFZ obowiązują przez cały okres leczenia w szpitalu lub u specjalisty. Nie musisz przedkładać kolejnych skierowań na każdą wizytę. Wystarczy jeden dokument do momentu wyleczenia lub zakończenia terapii. Jeśli otrzymasz skierowanie, sprawdź, czy zawiera wszystkie dane. W przeciwnym razie możesz nie zostać przyjęty do szpitala lub nie będziesz wpisany na listę oczekujących.

Dowiedz się: jak otrzymać receptę?

Wskazania do leczenia uzdrowiskowego, psychiatrycznego i na zabiegi fizjoterapeutyczne

Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe obowiązuje przez 18 miesięcy od daty wystawienia. Jeśli otrzymałeś skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne w warunkach ambulatoryjnych, pamiętaj, by go zrealizować w ciągu 30 dni, licząc od daty wystawienia. Data ważności dokumentu w przypadku leczenia w szpitalu psychiatrycznym wynosi 14 dni.

Pamiętaj, by przedłożyć oryginał w ciągu 14 dni roboczych od momentu wpisania na listę oczekujących. W przeciwnym razie musisz się liczyć z tym, że zostaniesz z niej wykreślony. Możesz dostarczyć go osobiście, listownie lub przez osobę trzecią.

Czy lekarz prywatny może wystawić skierowanie?

Tak, każdy lekarz ma takie prawo. Jeśli jednak zależy Ci na bezpłatnym leczeniu, czyli w ramach NFZ, musisz udać się do lekarza pracującego w ramach ubezpieczeniu. Istnieje jednak pewien wyjątek. Taka zasada nie obowiązuje w przypadku leczenia w szpitalu. Otrzymując takie skierowanie na prywatnej wizycie, masz prawo do darmowego leczenia w szpitalu, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania związane ze skierowaniami, zadzwoń na bezpłatną Telefoniczną Informację Pacjenta (TIP) pod numer 800 190 590. Otrzymasz wtedy wyczerpujące informacje na temat pracowni, poradni i oddziałów na terenie całej Polski.

Czytaj również: Internetowa przychodnia dla całej rodziny – Domowy Pediatra

Jakie dokumenty dołączy lekarz do szpitala?

Jeśli lekarz z poradni wystawia skierowanie do szpitala, powinien do niego dołączyć wyniki badań diagnostycznych zgodnie ze zdiagnozowanym schorzeniem, praktyką medyczną i aktualną wiedzą. Wspomniane dokumenty powinny potwierdzać wstępne rozpoznanie.

Do jakiej poradni specjalistycznej nie potrzebuję skierowania?

W przypadku niektórych specjalistów nie potrzebujesz skierowania. Chodzi tutaj o dentystę, psychiatrę, onkologa, położnika oraz ginekologa. Jeśli chcesz udać się do innego specjalisty w ramach NFZ, najpierw musisz dostarczyć skierowanie.

Zobacz także: Ile czasu ważna jest recepta?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj