Dynia zaliczana jest do grupy warzyw od dawna znajdujących zastosowanie zarówno w kuchni jak i innych dziedzinach życia. Ze względu na swój bogaty zasób minerałów oraz witamin, dynia króluje w jadłospisie mieszkańców wielu regionów świata. Doceniali ją zarówno Indianie Ameryki Północnej jak ludność zamieszkująca Amerykę Środkową oraz Południową. Dynia zaliczana jest do roślin jednorocznych z rodziny dyniowatych i obejmuje łącznie 20 gatunków.

Obecnie spotkać można ją jako warzywo uprawne w wielu miejscach na świecie – głównie w gorącym klimacie Ameryki. Dynia swoją popularność zyskała dzięki amerykańskim kolonistom, którzy najpierw przenieśli ją do Europy, a później w dobie globalizacji rozpowszechniła się również w wielu innych regionach świata. Warzywo to można przyrządzać na wiele różnych sposób – od zup i dań, aż po ciasta i desery. Co warto jeszcze wiedzieć o tym powszechnym na całym świecie warzywie i kto w szczególności powinien wprowadzić ją do swojej codziennej diety?

Skład

Dynia jest zaliczana do warzyw o unikatowym składzie i właściwościach odżywczych. Jest również częstym składnikiem dań wegańskich oraz wegetariańskich. Warzywo to jest także zalecane wszystkim osobom, które chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Jest tak dlatego, że w 100 gramach dyni znajduje się jedynie 20 kcal. W tej samej ilości ugotowanego warzywa znajduje się również 0.72 gram białka, 0.07 gram tłuszczu, 4.9 gram węglowodanów i 1.1 g błonnika. Dynia to również bogactwo cennych witamin, które są tak bardzo potrzebne w codziennej diecie każdego człowieka. W 100 gramach dyni surowej występuje prawie 5 mg witaminy C, 0.03 mg tiaminy, 0.08 mg ryboflawiny, 1.1 µg witaminy K, około 1 mg witaminy E, 8513 IU witaminy A, 16 µg kwasu foliowego, 0.06 mg witaminy B6 oraz 0.6 mg niacyny.

Dynia to również źródło cennych minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów w organizmie. W 100 gramach znaleźć można 1 mg sodu, 340 mg potasu, 44 mg fosforu, 12 mg magnezu, 0.8 mg żelaza, 21 mg wapnia, a także 0.32 mg cynku. To właśnie te ostatni pierwiastek jest szczególnie istotnym elementem uzupełniającym dietę mężczyzn.

Dynia na krew

Już wiele lat temu udowodniono, że regularne spożywanie dyni surowej lub ugotowanej pozytywnie wpływa na regulację pracy całego układu krwionośnego. Podobnie jak marchewka, zawiera spore ilości β-karotenu, który naturalnie obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Z punktu widzenia profilaktyki dotyczącej chorób serca oraz miażdżycy jest to oczywiście bardzo istotną kwestią. Co więcej, spore ilości potasu występującego w tym warzywie (aż 340 mg na 100 gram produktu) przekłada się na obniżanie ciśnienia krwi. Warto też dodać, że dynia spożywana w klasyczny sposób nie jest zalecana cukrzykom, ponieważ posiada wysoki indeks glikemiczny wynoszący IG = 75. β-karoten występujący w dyniach zaliczany jest również do naturalnych antyoksydantów, które wspomagają walkę z wolnymi rodnikami. Według badań regularne jedzenie dyni może hamować rozwój nowotworów piersi, jelita grubego, żołądka czy płuc.

Pestki z dyni na pasożyty

Suszone oraz surowe pestki od dawna wykorzystywane są w leczeniu pasożytów. Właściwość ta wynika ze sporej ilości kukurbitacyny, która występuje w osłonce nasion dyni. Pełni ona rolę ochronną przed drobnoustrojami atakującymi pestki od zewnątrz. Warto dodać, że najwięcej kukurbitacyny znaleźć można na pestkach świeżo wyjętych z dyni.

Dynia na odchudzanie

Wielu dietetyków oraz lekarzy na całym świecie zaleca włączenie dań z dyni do diety mającej na celu redukcję tkanki tłuszczowej. Swoje właściwości odchudzające warzywo to zawdzięcza niskiej kaloryczności oraz sporej ilości błonnika, który usuwa z jelit stare złogi pokarmowe oraz toksyny.

Zobacz także: Właściwości zdrowotne ananasa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj