Koniec okresu urlopowego coraz bliżej, dlatego – jeśli jeszcze nie zdążyliśmy nacieszyć się słońcem – czym prędzej korzystajmy z ostatnich ciepłych dni! Aby kontakt z promieniami słonecznymi pozostawił jedynie przyjemne wspomnienia, warto przypomnieć sobie zasady bezpiecznego opalania. Choć sezon wakacyjny zbliża się już ku końcowi, wiele i wielu z nas chciałoby jeszcze skorzystać z ostatnich letnich promieni słonecznych. Niezależnie od tego, czy będziemy opalać się na plaży podczas wyjazdu last minute, czy też nawet na naszym balkonie, warto zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie naszej skóry. Dziś przypomnimy sobie zatem, jak bezpiecznie się opalać, a także wytłumaczymy, czym dokładnie jest SPF, prezentowany na opakowaniach wszystkich balsamów do opalania.

Czym jest SPF i jak działa?

Mówiąc w najprostszych słowach, SPF, czyli sun protection factor, oznacza czas, który z pomocą kosmetyku możemy spędzić na słońcu, unikając oparzenia spowodowanego działaniem promieni UV. Bez żadnego filtra do oparzenia skóry dochodzi już po upływie mniej więcej 15 minut, choć zależy to też od jej fototypu (których wyróżnia się sześć).

Czas, przez który chroni nas nałożony krem lub balsam, obliczamy mnożąc 15 minut przez wartość SPF. Dla przykładu – skorzystanie z balsamu z filtrem SPF 10 wydłuża ten czas do 2,5 godziny (10 x 15 = 150 minut). Z kolei balsam SPF 30 chroni skórę do 7,5 godziny.

Żaden balsam, nawet posiadający SPF 50+, nie zapewnia, niestety, 100% ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Stopień zabezpieczenia nie jest jednak niski – kosmetyk z SPF 50 blokuje do 98% promieni UVB, z kolei SPF 20 zatrzymuje 95% szkodliwego promieniowania. Balsam SPF 30 powinien chronić nas przed 97% promieni UVB – tak jak np. balsam do opalania Soraya, o którym więcej przeczytacie na stronie producenta.

Wartość SPF nie będzie jednak istotna, jeżeli nie będziemy przestrzegać zasad bezpiecznego opalania – przejdźmy zatem do ich przypomnienia.

Zasady bezpiecznego opalania, czyli jak chronić skórę przed słońcem?

Przede wszystkim, kosmetyk powinniśmy nakładać na skórę 20 minut przed wystawieniem jej na działanie promieni słonecznych, a w trakcie opalania należy powtórnie zastosować krem po każdych 2 kolejnych godzinach. Nawet jeśli produkt jest wodoodporny, gdy zdecydujemy się na wejście do wody, po każdej kąpieli musimy ponownie zabezpieczyć się przed promieniami.

Nie bez znaczenia jest również grubość warstwy balsamu lub kremu. Wbrew pozorom, kosmetyk powinniśmy nakładać w dużych ilościach – 2 mg kremu lub balsamu na 1 cm² skóry. Oznacza to, że jedno opakowanie produktu ochronnego możemy zużyć bardzo szybko – co ma też swoje plusy, ponieważ zawarte w kosmetyku filtry nie mają dużej trwałości.

Oprócz zastosowania odpowiedniego kremu lub balsamu, pamiętajmy też o innych zasadach bezpiecznego opalania – między innymi:

  • nie zapominajmy o nakryciu głowy i okularach przeciwsłonecznych,
  • zawsze miejmy pod ręką butelkę wody,
  • w razie przegrzania szybko przenieśmy się do cienia, na wszelki wypadek najlepiej w towarzystwie innej osoby,
  • starajmy się unikać opalania między godziną 11 a 15, kiedy słońce świeci najmocniej i jego promieniowanie również jest najsilniejsze.

Czytaj także: Objaw zachodzącego słońca zagrożeniem dla niemowląt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj