Leczenie salmonelli u dzieci, w przypadku lżejszych zakażeń i starszych pociech może odbywać się w domu. Konieczne jest wówczas intensywne nawadnianie organizmu, aby nie doprowadzić do odwodnienia, które może być konsekwencją wymiotów i biegunek. Zalecana jest również lekkostrawna dieta, o charakterze zapierającym. Utrzymanie takich zachowań przez 2-3 dni powinno przynieść poprawę.

Jeśli tak się nie stało, lekarz może zalecić antybiotykoterapię. Niezwykle istotne jest przyjmowanie leków do końca, dokładnie przez okres wskazany przez lekarza. Niedopełnienie zaleceń może prowadzić do rozwoju powikłań.

W wielu przypadkach salmonelli konieczna jest hospitalizacja. Dotyczy to przede wszystkim małych dzieci – szczególnie do 5 roku życia, osób z silnie upośledzoną odpornością organizmu, jak również przypadków, gdy zakażenie wyróżnia się silnym przebiegiem.

W czasie hospitalizacji stosowane jest dożylne nawadnianie, podawane są antybiotyki – również w formie dożylnej, aby nie zostały wydalone. W razie konieczności podaje się także leki o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym.

Niektóre przypadki salmonelli mogą prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zaburzenia wodno-elektrolitowe czy sepsa. Dlatego szczególnie ważne jest szybkie reagowanie, gdy do zakażenia dojdzie u małych dzieci.

Gdy chory zostaje przyjęty do szpitala, pobierana jest próbka kału, w celu wykonania posiewu i sprawdzenia, czy objawy na pewno zostały wywołane przez pałeczki salmonelli. Po zakończeniu terapii, a przed wypisem, badanie jest powtarzane, aby potwierdzić, że doszło do całkowitego wyleczenia. Obecność nawet małej ilości pałeczek salmonelli w kale może prowadzić do dalszego zarażania innych osób.

Salmonella jest niezwykle groźną bakterią, jednak jej leczenie jest stosunkowo proste. Jeśli nie wystąpią powikłania i w porę zareagujemy, oddając dziecko pod opiekę lekarza, to możliwe jest uzyskanie pełnego wyleczenia. Dla rodziców zachorowanie, szczególnie małej pociechy będzie wiązało się z dużym stresem i koniecznością przebywania przez okres co najmniej kilku dni w szpitalu razem z dzieckiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj