Ile czasu jest ważna recepta?

Z receptami bywa różnie, czasem nie realizujemy ich od razu, bo jeszcze mamy zapas poprzednio wykupionych leków, które podawane są dziecku lub dorosłemu w sposób ciągły. Innym razem po przepisaniu preparatu przez lekarza wkładamy receptę na dno torebki i o niej zapominamy. Warto więc sprawdzić datę wystawienia, jaka na niej widnieje i dowiedzieć się, czy nie jest za późno na jej realizację.

Termin ważności recepty liczony jest od dnia kolejnego po dniu jej wystawienia. Farmaceucie nie wolno zrealizować jej, nawet jeśli jest przeterminowana tylko o jeden dzień. Jakie są okresy ważności poszczególnych recept?

Recepta zwykła – jej termin ważności to 30 dni od daty wystawienia.

Recepty na antybiotyki oraz inne leki stosowane w pomocy doraźnej – te rodzaje leków należy wykupić najdalej w ciągu 7 dni od daty ich przepisania przez lekarza.

Recepty na preparaty odurzające należące do grupy I-N oraz leki psychotropowe – recepty na tego rodzaju środki posiadają 14-dniowy termin ważności.

Preparaty immunologiczne na receptę – w przypadku recept na leki, które wytwarzane są na potrzeby konkretnego, indywidualnego pacjenta termin ich realizacji nie może przekroczyć 90 dni.

Recepty na wyroby medyczne oraz leki, które sprowadzane są z zagranicy – recepta taka musi być bezwzględnie zrealizowana w ciągu 120 dni od dnia, w którym została wystawiona.

Wszystkie podane terminy są nieprzekraczalne. Farmaceuta nie ma możliwości zrealizowania recepty, której termin ważności upłynął. Jeśli dany lek jest nam lub dziecku niezbędny konieczne będzie udanie się po nową receptę. Starą wówczas najlepiej umieścić w niszczarce, z uwagi, na fakt, iż zawiera ona dane osobowe.

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię