Torbiel Bakera, zwana również torbielą podkolanową, to wypełniony płynem obrzęk, który rozwija się w tylnej części kolana. Sprawdź, jakie są najczęstsze objawy i jak można ją leczyć.

Co to jest torbiel Bakera?

Torbiel Bakera to wypełniony płynem worek za kolanem. Często powoduje wybrzuszenie i uczucie ucisku. Może również wywoływać ból kolana i sztywność. Wielu pacjentów nie jest w stanie zgiąć wtedy kolana. Co ważne, torbiel Bakera może także nie wywoływać żadnych objawów. Wspomniane objawy nasilają się, gdy stoisz przez dłuższy czas lub jesteś aktywny.

Jakie są najczęstsze przyczyny?

Uszkodzenie kolana spowodowane urazem sportowym lub uderzeniem może prowadzić do rozwoju torbieli Bakera. Niekiedy przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa stawów. Zwykle wynika z “zużycia” stawów związanym z wiekiem. Najczęściej dotyka kolan, bioder, dłoni i palucha.

Kolejną przyczyną może być zapalenie stawów, w tym reumatoidalne zapalenie stawów. W przypadku tej dolegliwości układ odpornościowy atakuje stawy. W grupie ryzyka znajdują się również osoby cierpiące na dnę moczową. To rodzaj zapalenia stawów, który zwykle dotyka palucha. Spowodowany jest odkładaniem się kwasu moczowego we krwi, będącego produktem przemiany materii.

Torbiele Bakera występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Prawdopodobnie dlatego, że panie są bardziej narażone są chorobę zwyrodnieniową stawów i reumatoidalne zapalenie stawów. Zwykle rozwijają się u osób powyżej 40 roku życia, chociaż mogą pojawić się w każdym wieku, również u dzieci.

Kiedy iść do lekarza?

Jeśli masz cystę, która powoduje dokuczliwe objawy i sama nie ustępuje, skontaktuj się z lekarzem rodzinnym. Zdiagnozuje torbiel Bakera, badając tył kolana i pytając o objawy. Zapyta Cię, czy masz jakieś dolegliwości zdrowotne, takie jak zapalenie stawów. Może także zlecić dodatkowe badania, by wykluczyć poważniejsze schorzenia, takie jak guz, tętniak lub zakrzepica żył głębokich. W niektórych przypadkach wskazane jest USG lub rezonans magnetyczny (RM albo MRI).

Torbiel Bakera- jak leczyć?

Jeśli torbiel Bakera nie daje żadnych objawów, leczenie nie jest zwykle konieczne. Jeśli dokucza Ci ból i obrzęk, możesz zażyć środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol i ibuprofen. Sporą ulgę przyniosą też okłady na lodu. Worek mrożonego groszku zawinięty w ściereczkę świetnie sprawdzi się jako zimny kompres. W ten sposób powstrzymasz rozwój obrzęku. Pomocna może być też opaska kompresyjna. Jeśli to możliwe, trzymaj nogę powyżej poziomu serca. Dzięki temu powstrzymasz obrzęk. Podczas chodzenia używaj laski lub kuli, by odciążyć nogę. 

Jeżeli te domowe zabiegi nie działają, skontaktuj się z lekarzem. Może przepisać sterydy, by zmniejszyć stan zapalny. Niejednokrotnie opróżnia płyn z torbieli. Prawdopodobnie użyje do tego ultradźwięków. Jeśli odczuwasz silny ból lub torbiel utrudnia poruszanie kolanem, lekarz może zalecić operację. Taka opcja sprawdzi się jednak tylko wtedy, gdy specjalista zajmie się również problemem zdrowotnym, np. zapaleniem stawów. Fizjoterapeuta może Ci też pokazać, jak wykonywać delikatne ćwiczenia, aby poprawić zakres ruchu, wzmocnić mięśnie i złagodzić objawy.

Zobacz także: Torbiele w piersiach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj