By Świadomy sen jest czymś, czego doświadcza większość osób przynajmniej raz w życiu. Jednak konsekwentne uświadamianie sobie snów jest zarezerwowane dla niewielkiej grupy ludzi. To szansa na wyjątkową zabawę z niezwykłymi zdolnościami ukrytymi w nieużywanych obszarach mózgu. Zdajesz sobie wówczas sprawę, że jesteś w zupełnie nowym świecie, który możesz kontrolować. Sprawdź, czy możesz je wywołać.

Co to jest świadomy sen?

Zdajesz sobie wtedy sprawę, że śnisz, ale jednocześnie śpisz. Możesz wtedy kontrolować swoje zachować i odkrywać nowy świat. Świadomy sen nie ogranicza się tylko do spania. Musisz wiedzieć, że to sen podczas snu. Nie musisz go kontrolować, ale ta świadomość jest niezwykle ważna. 

Pomyśl o swoich normalnych snach, dziwacznych fabułach, narracyjnej strukturze, która zmusza się do szukania odpowiednich słów. Teraz wróć do nich, ale wyobraź sobie szczegóły. Lecisz w powietrzu, ale możesz spojrzeć na chmury, ziemię z lotu ptaka, poczuć podmuchy wiatru albo zapach świeżego powietrza. 

Istnieją dwa typy świadomych snów. W pierwszym przypadku zyskujesz świadomość podczas snu, a w drugim z przebudzenia przechodzisz bezpośrednio w świadomy sen. Masz wtedy większą kontrolę. Co ważne, możesz go zaplanować przy odrobinie praktyki.

Kiedy pojawia się świadome śnienie?

Świadomy sen jest związany z wyższym niż normalnie poziomem aktywności mózgu podczas snu, szczególnie w korze przedczołowej, czyli obszarze mózgu głęboko związanym z poczuciem siebie, świadomością, językiem i pamięcią. Podczas fazy REM ta część mózgu powinna “zasnąć”, jeśli jednak “zbudzi się”, śnienie i logika działają jednocześnie. Dzięki temu wiesz, że śnisz.

Jak wywołać świadomy sen?

Pamiętaj, by przywołać sen. Możesz prowadzić dziennik snów. Gdy tylko się obudzisz, nawet w środku snu, zapisuj wszystko, co zapamiętałeś. 

Możesz też spróbować drzemki. Obudź się bardzo wcześnie i nie zasypiaj przez około pół godziny. Następnie spróbuj znowu zasnąć. Przerywając sen, możesz zacierać granicę między zaśnięciem a przebudzeniem.

Co ciekawe, osoby, które regularnie medytują, częściej twierdzą, że śnią świadomie. Medytacja może poprawić świadomość własnego umysłu i ogólną samoświadomość. W dodatku pozwala łatwiej zasnąć.

Jak mieć świadomy sen?

Jeśli chcesz śnić świadomie, musisz trochę poćwiczyć. Narysuj X na dłoni  i patrz na niego wielokrotnie w ciągu dnia. Jeżeli śnisz i nie widzisz X na dłoni, będziesz wiedział, że właśnie świadomie śnisz i możesz przejąć kontrolę nad sytuacją.

Aby mieć świadomy sen co najmniej godzinę przed snem wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne z podświetlanymi ekranami, takich jak telewizor, tablet, laptop, smartfon itp. Zadbaj o to, by w sypialni było tak ciemno, jak to tylko możliwe. Dzięki temu Twój organizm może produkować odpowiednią ilość melatoniny, czyli hormonu snu. Pamiętaj też, by ustawić alarm na pięć godzin po zaśnięciu. Chodzi o to, by wybudził Cię podczas fazy REM. Później znowu spróbuj zasnąć.

Dźwięk alarmu powinien być kojący. Możesz na przykład ustawić dźwięki natury. Nie otwieraj oczu podczas i po wyłączeniu budzika,  dlatego połóż go blisko siebie. Nawet jeśli budzisz się na chwilę, miej zamknięte oczy. Dzięki temu przygotujesz ciało do ponownego zaśnięcia, mimo że Twój umysł będzie aktywny i przebudzony. Nie poruszaj się. Gdy Twoje ciało upewni się, że śpisz, zrzeknie się kontroli i zaczniesz widzieć kształty, kolory, a nawet przebłyski scenerii. Powoli wszystko nabierze kształtu i możesz cieszyć się świadomym snem.

Zobacz również: Badanie snu – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj