Ból, pieczenie, swędzenie oraz zmieniony wygląd skóry na piersiach mogą świadczyć o grzybicy. Grzybica piersi to choroba, która najczęściej dotyka matki karmiące, ale nie tylko. Jej przyczyny mogą być różne – od długotrwałego przyjmowania antybiotyków, poprzez stosowania antykoncepcji hormonalnej, po niego obory witaminowo-mineralne w organizmie, które prowadzą do spadku odporności i powstania zaburzeń naturalnej mikroflory.
Grzybicę piersi wywołują grzyby Candida albicans. Leczenie nie jest trudne, ale od razu po zauważeniu niepokojących objawów trzeba zaprzestać karmienia piersią i udać się do lekarza, ponieważ infekcja grzybicza może przenieść się na dziecko. Po około dwutygodniowej kuracji możliwy jest powrót do karmienia. Sprawdź, jakie są objawy grzybicy piersi i na czym polega jej leczenie.

Przyczyny i objawy grzybicy piersi

Do grzybicy piersi dochodzi wtedy, gdy zaburzona zostaje naturalna równowaga mikroflory organizmu. Czasami trudno wskazać jednoznaczną przyczynę choroby. Może ona być spowodowana na przykład:

  • długotrwałym przyjmowaniem antybiotyków (co najmniej przez kilka tygodni), przykładowo w powikłaniach po cesarskim cięciu, lub kiedy dziecko karmione piersią przyjmuje antybiotyki,
  • grzybicy sprzyja również długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • do zachorowania często predysponuje również grzybica pochwy,
  • przyczyną grzybicy piersi może być również niedostateczna higiena osobista, oraz higiena urządzeń do odciągania pokarmu, a także noszenie biustonoszy ze sztucznych materiałów i zbyt rzadka wymiana wykładek laktacyjnych.

Często pierwszym objawem choroby jest uciążliwy ból brodawek sutkowych. Objawy grzybicy piersi to również:

  1. Kłujący ból piersi.
    2. Pieczenie piersi.
    3. Swędzenie skóry na piersiach.
    4. Zmiany w wyglądzie skóry- zaczerwienienie, łuszczenie się naskórka, czerwone lub białe plamy na skórze.
    5. Białe brudki na brodawkach piersi, które łatwo znikają po przemyciu skóry wodą.
    6. Bardzo często równolegle z grzybiczym zakażeniem brodawek występuje grzybica pochwy, objawiająca się upławami, swędzeniem, opuchnięciem, pieczeniem i bólem w miejscach intymnych.

Ból i pieczenie piersi w grzybicy mogą być bardzo silne, jeśli grzyb dotarł do kanalików mlecznych. W takiej sytuacji karmienie piersią staje się niezwykle bolesne.

Grzybica piersi – leczenie

Podstawową formą leczenia jest stosowanie środka przeciwgrzybiczego w postaci maści lub kremu. Czasami konieczne jest również jego doustne przyjmowanie. A jeśli zakażeniu piersi towarzyszy grzybica pochwy, wtedy konieczne jest również stosownie leków dopochwowych w formie globulek.
Kuracja trwa zwykle około dwóch tygodni i często w trakcie jej trwania konieczne jest zaprzestanie karmienia dziecka piersią.
Bardzo ważne jest też skrupulatne przestrzeganie higieny, aby nie dopuścić do ponownego zakażenia.

Pamiętajmy, by bardzo dokładnie odkażać wszelkie urządzenia do odciągania pokarmu i butelki dla dziecka. Po każdym umyciu piersi i nałożeniu środka przeciwgrzybicznego należy bardzo odkładnie umyć ręce w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu.
Niezwykle istotne jest również noszenie bielizny, przede wszystkim biustonosza, oraz koszulek, bluzek, a także bielizny nocnej z lekkich, oddychających, naturalnych materiałów, takich jak bawełna, czy len. Zrezygnujmy z biustonoszy z tworzyw sztucznych, ponieważ skóra nie oddycha w nich prawidłowo. Ponadto codziennie należy wkładać czysty biustonosz, a poprzedni prać w wysokiej temperaturze.

Zobacz: Jak nie nabawić się grzybicy?

Zadbajmy również o to, aby wkładki laktacyjne były zawsze suche. Trzeba je często wymieniać na świeże, ponieważ mokre są pożywką dla patogennych bakterii grzybów.

W leczeniu grzybicy niezwykle ważne jest również zdrowe odżywianie. Jedzmy jak najwięcej owoców i warzyw, by dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów. Warto również uzupełnić swoją dietę w bogate w zdrowe bakterie kiszonki oraz jogurty naturalne. Wskazane jest również zażywanie probiotyków. Należy również zrezygnować z cukru, który jest idealną pożywką dla chorobotwórczych grzybów.

Jeśli zauważmy u siebie jakieś niepokojące objawy, nie zwlekajmy z wizytą u lekarza, ponieważ nieleczona grzybica piersi, może być przyczyną zakażenia u dziecka. U malucha mogą pojawić się takie objawy jak podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła, pleśniawki, niepokój, rozdrażnienie, czy wyprysk na skórze.

Czytaj także:

  1. Grzybica paznokci
  2. Grzybica pochwy
  3. Grzybica stóp
  4. Grzybica płuc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj