Znaczenie koenzymu q dla organizmu jest ogromne, zwłaszcza dla organów wykorzystujących do swojej pracy duże ilości energii.

Koenzym q10 jest potrzebny do działania każdej komórce naszego ciała. Bierze udział w procesie powstawania w nich energii, dotlenia je, powstrzymuje szkodliwe działanie wolnych rodników. Jest antyoksydantem, a więc działa antynowotworowo. Hamuje też powstawanie złogów cholersterolowych w tętnicach. Bez niego nie mogą prawidłowo działać takie organy, jak serce czy mięśnie szkieletowe. Ponadto koenzym q10 jest zbawienny podczas leczenia. Znaczenie koenzymu q jest nieocenione w cukrzycy typu II, paradentozie niewydolności krążeniowej, nadciśnieniu, choroby niedokrwiennej serca, miażdżycy, chorób Parkinsona i Alzheimera. Obniża zbyt wysokie ciśnienie i pomaga w niektórych chorobach mięśni. Inna strona dobroczynnego działania koenzymu q10 to jego właściwości kosmetyczne. Chroni on skórę przed uszkodzeniami i tworzeniem się zm zmarszczek.

Skutki niedoboru

W związku z tym, że koenzym q10 jest potrzebny każdej komórce ciała, jego niedobór skutkuje wieloma uciążliwymi objawami. Przede wszystkim spada odporność, pojawia się chroniczne zmęczenie, zaczynają szwankować niektóre narządy, przede wszystkim serce. Niedobór koenzymu q10 wiąże się też z szybszym starzeniem się skóry. Nie jest trudno spowodować niedobór koenzymu. Ludzki organizm wytwarza go sam, ale tylko niewielką ilość. Jeszcze mniej po ukończeniu 35. roku życia, u osób czynnie uprawiających sport czy ciężko pracujących fizycznie, zmagających się z przewlekłymi chorobami. Ubytkom koenzymu sprzyja też zanieczyszczone środowisko życia.

Sposoby dostarczania koenzymu q

Na szczęście składnik łatwo uzupełnić, dzięki odpowiedniej diecie. Najwięcej znajdziemy go w rybach, produktach pełnoziarnistych, brokułach, szpinaku, oleju, surowym mięsie. Zawartość składnika zmniejsza się jednak pod wpływem smażenia, gotowania, konserwowania i innych metod przetwórczych. W związku z tym zaleca się suplementację.

Zobacz również: Jaki koenzym Q10 kupić? Przetestowaliśmy Ubichnol 100 mg firmy Bluebonnet Nutrition

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj