Grzybica pochwy to jedno ze schorzeń, które łatwo rozpoznać. Niestety bardzo uprzykrza życie każdej kobiety, która na nią cierpi. Na szczęście łatwo się jej pozbyć zarówno samodzielnie, jak i z pomocą leków przepisanych od lekarza. Nie należy jej lekceważyć!

Grzybica pochwy objawy

Objawy są jednoznaczne. Jeśli zaobserwujesz u siebie białe, grudkowate upławy oraz odczuwasz pieczenie i swędzenie pochwy, to oznacza, że cierpisz na to schorzenie. Niekiedy do tych tych objawów dochodzi też suchość pochwy oraz zaczerwienienia. Wargi sromowe mogą być zaczerwienione oraz obrzęknięte. Ból i pieczenie nasilają się w trakcie lub po stosunku albo w drugiej połowie cyklu. Czasami zdarza się jednak, że grzybica pochwy nie daje żadnych objawów i możemy ją zdiagnozować tylko podczas wizyty u lekarza. Niestety też warto pamiętać, że samo wyleczenie grzybicy nie oznacza, że ona nigdy nie powróci. Schorzenie to ma tendencję do nawracania. Jeśli wiec już raz ją złapiesz, musisz częściej kontrolować stan pochwy oraz dbać o higienę intymną.

Jak wygląda grzybica pochwy

Charakteryzuje się upławami o białej, grudkowatej konsystencji. Wydzielina z pochwy zaczyna mieć słodki zapach przypominający drożdże. Odczuwalne jest pieczenie i świąd.

Co wywołuje grzybicę pochwy? Główną przyczyną jest suchość błony śluzowej spowodowane przez zmiany hormonalne. Na powstanie grzybicy wpłynąć może także przyjmowanie takich leków jak antybiotyki, osłabienie odporności, stres, nie dbanie o higienę, używanie zbyt chemicznych kosmetyków, które mogą podrażnić pochwę.

Grzybica pochwy nie pojawi się jeśli będziesz dbać o higienę. Do mycia nie używaj gąbki, gdyż jest ona często skupiskiem bakterii. Uważaj podczas korzystania z publicznych toalet. Podczas zażywania antybiotyków, zażywaj także leki probiotyczne. Noś również nieuciskową, wygodną bieliznę z bawełny.

Leczenie

Podczas kontroli u lekarza, jeśli będzie on podejrzewać grzybicę, zrobi test specjalnym paskiem lakmusowym na prawidłowe pH pochwy. Wykaże on czy obecna jest drożdżyca. Na podstawie wyników ogólnego badania zaleci odpowiednie leki doustne lub dopochwowe. Jeśli  nie jest zbyt zaawansowana lekarz może przepisać leki dostępne bez recepty. Są to zazwyczaj maści lub globulki. Warto pamiętać, że leczeniu powinien poddać się także twój partner, aby uniknąć powikłań.

Grzybica to schorzenie, którego nie można ignorować. Nieleczona może doprowadzić do poważnych stanów zapalnych zewnętrznych i wewnętrznych narządów rodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj