17 tydzień ciąży to ostatni tydzień 4 miesiąca ciąży. Dziecko waży już ok 100-110 g i mierzy 11-12 cm długości od czubka głowy do krzyża. Łożysko teraz pełni główne funkcje podtrzymujące rozwój i życie Twojego dziecka, dlatego jego umiejscowienie jest tak ważne. Prawidłowo powinno ono wykształcić się na górnej części macicy. Łożysko jest w 17 tygodniu ciąży już dobrze rozwinięte i będzie dalej rosnąć wraz z twoim dzieckiem. Pod koniec ciąży będzie miało ok 2,5 cm grubości i będzie ważyć ok. 0,5 kg. Łożysko ma bardzo gęstą siec naczyń krwionośnych, dzięki czemu może odbywać się wzmożona wymiana substancji odżywczych i metabolitów między dzieckiem a Twoim organizmem.

17 tygodniu ciąży: jak rozwija się dziecko?

17 tydzień ciąży - dziecko 3D
17 tydzień ciąży – dziecko 3D

Dziecko jest pokryte wyraźnym meszkiem płodowym, zwanym lanugo. Są to drobne włoski na całym ciele, które układają się w spiralne wzory i zatrzymują na powierzchni ciała malucha maź płodową. Pełni ona funkcje ochronne dla dziecka, zapewniając między innymi odpowiednią temperaturę ciała. Meszek zanika najczęściej tuż przed porodem, ale niekiedy również noworodki posiadają pozostałości lanugo na ciele, które znikają w przeciągu kilku dni. Dziecko odkłada teraz brunatną tkankę tłuszczową. Ten typ tkanki w późniejszym etapie życia malucha będzie pełnił bardzo ważną funkcję wytwarzania ciepła i energii u Twojego dziecka. Tkanka tłuszczowa żółta będzie wytwarzana głównie w trzecim trymestrze ciąży. Na dłoniach dziecka widać już bruzdy, a na paluszkach linie papilarne. Główka rośnie trochę wolniej niż reszta ciała dziecka. Układ kostny i mięśniowy rozwija się dalej intensywnie. Maluch słyszy już pierwsze dźwięki takie jak pracę Twoich jelit i bicie Twojego serca.

Jak zmienia się Twoje ciało w 17 tygodniu ciąży?

Twój brzuch ciążowy jest już zauważalny dla otoczenia. Twoja pojemność minutowa serca jest teraz większa o ok. 40 % w stosunku do tej przed ciąży. Jest to spowodowane zwiększonym wymaganiom twojego dziecka i odżywiającego go łożyska. Objętość krwi krążąca w Twoim ciele jest większa co skutkuje również większym uciskiem na małe naczynia krwionośne. Może to doprowadzić do krwotoków z nosa, krwawieniem dziąseł podczas i po szczotkowaniu, uczuciem zatkania zatok. Twoja macica dalej powiększa się, jej dno znajduje się 3,8-5 cm poniżej pępka. Powiększająca się macica uciska Twoją przeponę, co może skutkować zadyszką i ogólnymi problemami ze złapaniem pełnego oddechu

O czym powinnaś pamiętać w 17 tygodniu ciąży?

Twój brzuch będzie z tygodnia na tydzień coraz większy. Skóra na jego powierzchni rozciąga się. Również Twoje piersi stają się coraz większe. Jeśli nie zaczęłaś jeszcze codziennie stosować odpowiednich kremów czy oliwki do masażu, zacznij ich używać jak najprędzej. Pozwolą ci one uniknąć rozstępów, które mogą pozostać z Tobą  po ciąży. Wmasowuj dwa razy dziennie okrężnymi ruchami niewielką ilość kremu nawilżającego dla kobiet w ciąży, bądź oliwi dla dzieci. Zadbaj zwłaszcza o skórę brzucha, również jego boczne partie oraz piersi. Dodatkowo możesz stosować pillingi pod prysznic bądź delikatny masaż gąbką podczas kąpieli.

Zobacz także: 17 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj