Problem chrapania dotyka średnio co dziesiątego z nas. Spośród tej grupy osób ponad 80 procent stanowią mężczyźni. To głównie oni uniemożliwiają ciągły, nieprzerwany sen swoim partnerkom, które chwytają się różnych metod, zakłócających nocny odpoczynek. Najczęściej sprowadza się do lekkiego szturchania, a nawet wybudzenia partnera ze snu. Te metody działają niestety chwilowo, po czym wszystko zaczyna się od początku. Czy można skutecznie pozbyć się chrapania?

Jak to się dzieje

Chrapanie nie jest uznawane za chorobę, a jedynie za dolegliwość, która spędza sen z powiek osobie dzielącej łóżko z tym, który chrapie. Chrapanie jest wynikiem obniżenia mięśniówki, która powoduje, że tylna część gardzieli wiotczeje i zaczyna zwisać podczas snu. Wówczas przez gardło przepływa bardzo niewielka ilość powietrza, pojawia się także niedrożność, która uniemożliwia przedostanie się powietrza do płuc.

Z badań wynika, że chrapią najczęściej osoby z krzywą przegrodą nosową, osoby otyłe, z nadciśnieniem tętniczym, powiększonymi migdałkami lub takie, u których stwierdzono nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych. Chrapią również osoby po spożyciu większej ilości alkoholu.

Sposoby na chrapanie

Problem można rozwiązać samodzielnie, zaczynając od wprowadzenia istotnych zmian w swoim życiu. Zaleca się zmniejszenie masy ciała, dzięki czemu nie nastąpi ucisk na drogi oddechowe w okolicach szyi. Należy również zrezygnować ze spożywania alkoholu tuż przed snem, nie zaleca się też stosowania leków nasennych. Należy unikać spania w pozycji na plecach – dobrym rozwiązaniem jest przyjęcie pozycji na boku. Warto też zadbać o płaską poduszkę.

Po leki do apteki na chrapanie

Jeśli domowe sposoby nie wystarczają, warto zasięgnąć opinii farmaceuty i zakupić odpowiednie środki. Większość preparatów dostępnych jest w formie sprayu, który należy rozpylić na ścianach gardła lub do nosa tuż przed zaśnięciem. Inne specyfiki można zakupić w formie płynów do płukania ust, pasków do naklejania na nos lub specjalistycznych opasek, które zakłada się na twarz.

Terapia bezdechu

Jeśli stosowanie powyższych metod oraz leków okazało się bezskuteczne, warto zapoznać się z terapią bezdechu. Osoby, które przeszły leczenie chrapania falami radiowymi pozbyły się wreszcie głośnego nawyku, który każdej nocy budził wszystkich domowników. Terapia polega na wprowadzenia do buzi lasera, który podgrzewa tkankę podniebienną i stymuluje produkcję kolagenu. Ten z kolei powoduje usztywnienie tkanki, która staje się bardziej elastyczna i odporna na wibracje miękkich części.

Zabieg taki wykonywany jest bez znieczulenia, ponieważ jest całkowicie bezbolesny. Nie występuje po nim ryzyko alergii. Oczekiwane rezultaty można uzyskać już po jednym zabiegu, natomiast bardzo dobre i długotrwałe wyniki osiąga się po dwóch zabiegach. Terapia obejmuje 3 zabiegi, gwarantując po wszystkim spokojny, a przede wszystkim zdrowy sen. Przełoży się to na wypoczęte ciało i rześki umysł, co w ciągu dnia z pewnością zaowocuje dobrymi wynikami w pracy lub nauce.

Artykuł powstał we współpracy z http://www.gabinetharmonia.pl/

Zobacz również: Badanie snu – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj