Badanie kontrastowe przełyku, żołądka i dwunastnicy jest jednym z badań wykorzystywanych w diagnostyce nieprawidłowości funkcjonowania górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz chorób jelita cienkiego, głównie wtedy, gdy z różnych powodów nie można wykonać badania endoskopowego.

Badanie umożliwia zobaczenie zarysów ścian układu pokarmowego i ewentualnych zmian i nieprawidłowości w funkcjonowaniu. Istnieją dwie metody badania – metoda jednokontrastowa i dwukontrastowa. Obydwie z nich są stosowane do badania żołądka, jednak różnią się od siebie. Metoda jednokontrastowa polega na podaniu małej dawki kontrastu, natomiast w metodzie dwukontrastowej, podawany jest nie tylko kontrast, ale również powietrze. Druga metoda jest zdecydowanie bardziej dokładna, ponieważ umożliwia oglądanie nawet małych fragmentów błony śluzowej.

Kiedy wykonuje się badanie kontrastowego przełyku, żołądka i dwunastnicy i jak ono przebiega? Jak należy się do niego przygotować?

Jak przygotować się do badania kontrastowego przełyku, żołądka i dwunastnicy?

W przypadku tego badania, odpowiednie przygotowanie jest niezwykle ważne i niestosowanie się do zaleceń lekarza, może doprowadzić do sytuacji, w której badanie nie będzie mogło zostać wykonane. Bardzo ważne jest, żeby nie jeść kolacji w dzień poprzedzający zabieg. Obiad zjedzony w tym dniu, musi być lekki, najlepiej żeby była to zupa. Poza tym, nie należy nic jeść w dniu badania, trzeba również powstrzymać się od palenia papierosów. Przed rozpoczęciem badania, konieczne jest poinformowanie lekarza, który będzie je przeprowadzał, o wszelkich chorobach i dolegliwościach, a także przyjmowanych lekach i ewentualnej ciąży. W czasie trwania badania, jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, na przykład nudności, silny ból głowy, zawroty głowy lub inne, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza przeprowadzającego badanie kontrastowe.

Jak przebiega badanie przełyku, żołądka i dwunastnicy?

Badanie zaczyna się od podania pacjentowi zawiesiny barytu, czyli tak zwanego kontrastu. Substancja ta wnika w fałdy śluzówki układu pokarmowego a następnie, podczas badania, pochłania promieniowanie rentgenowskie, dzięki czemu możliwe jest późniejsze obrazowanie badanych narządów. Żeby zawiesina barytu pokryła całą błonę śluzową żołądka, pacjenta obraca się na leżąco oraz na stojąco i wykonuje się zdjęcia w różnych pozycjach. Gdy kontrast wypełnia elementy układu pokarmowego pacjenta, wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, na których widać kształt i stan przewodu pokarmowego, przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Żeby poprawić widoczność poszczególnych fragmentów układu pokarmowego, osoba, która wykonuje badania może delikatnie uciskać brzuch. Badanie to jest całkowicie nieinwazyjne i nieszkodliwe. Może być wykonywane u osób w każdym wieku, nawet wielokrotnie. Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania kontrastowego przełyku, żołądka oraz dwunastnicy jest ciąża.

Kiedy zaleca się wykonanie badania kontrastowego przełyku, żołądka i dwunastnicy?

Badanie kontrastowe przełyku, żołądka i dwunastnicy wykonuje się bardzo często, jeśli stwierdzi się jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu pokarmowego. W niektórych sytuacjach, badanie kontrastowe przeprowadza się, jeżeli u danego pacjenta nie można wykonać badania endoskopowego albo wtedy, gdy jego wynik nie wskazuje na jednoznaczną odpowiedź dotyczącą diagnozowanej choroby. Niekiedy, badanie endoskopowe nie dostarcza wszystkich niezbędnych informacji i wtedy niezbędne jest badanie kontrastowe jest badaniem uzupełniającym. Badanie kontrastowe zaleca się wykonać również zawsze po operacjach zespoleń, które były robione w obszarze układu pokarmowego, ponieważ umożliwia ono zlokalizowanie ewentualnych nieszczelności lub zatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj