fot. elements.envato.com

Aby wyprodukować hormony, witaminę D, kwasy żółciowe, które pomagają trawić tłuszcze potrzebny jest nam cholesterol. Potrzebują go także ściany i błony komórek w naszym ciele. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nasz organizm potrzebuje jedynie ograniczonej ilości cholesterolu do zaspokojenia swoich potrzeb. Kiedy w naszym organizmie pojawia się zbyt wysoki poziom cholesterolu możemy spodziewać się problemów zdrowotnych.

Cholesterol jest podobną do tłuszczu, woskowatą substancją, którą produkuje nasza wątroba oraz inne komórki. Dostarczamy go również wraz z pożywieniem szczególnie dużo cholesterolu znajdziemy w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak mięso, jaja, produkty mleczne.

Jakie są normy cholesterolu?

Dołączony do białka cholesterol przemieszcza się po całym organizmie za pomocą krwi. Połączenia cholesterolu z białkiem nazywamy lipoproteinami. W zależności od tego ile występuje białka w stosunku do tłuszczu lipoproteiny dzielimy na: wysokiej gęstości, niskiej gęstości oraz bardzo małej gęstości. Składnikami krwi jest kilka różnych rodzajów lipidów. Aby mówić o właściwej kontroli poziomu cholesterolu, należy wykonać w laboratorium, badanie oznaczenia  tzw. pełnego lipidogramu. Zakresy norm mogą być podane w mg/dl lub mmol/L.

W skład pełnego lipidogramu wchodzą:

  • całkowity cholesterol, wyższe lub równe 240 mg/dL (6,21 mmol/L) określane jest jako wysokie
  • frakcja LDL tzw. „zły cholesterol”, (lipoproteiny o niskiej gęstości), mogą powodować tworzenie się płytki na ścianach tętnic. Im więcej ich znajduje się we krwi, tym większe jest ryzyko chorób serca
  • frakcja HDL tzw. „dobry cholesterol” (lipoproteiny o dużej gęstości), pomagają pozbyć się złego cholesterolu z krwi (im wyższy jest ich poziom tym lepiej). Im niższy jest ich poziom, tym większe ryzyko wystąpienia chorób serca
  • triglicerydy TG, 200 – 499 mg/dL (2,25 – 5,63 mmol/L) jest określa e jako wysokie, natomiast powyżej 500 mg/dL (5,65 mmol/L) jako bardzo wysokie, lipoproteiny o bardzo małej gęstości. Nadmiar kalorii, alkoholu lub cukru w organizmie jest przekształcany w trójglicerydy i przechowywany w komórkach tłuszczowych w całym organizmie
  • VLDL , podobne do cholesterolu LDL, lipoproteiny o bardzo małej gęstości. W odróżnieniu od LDL, zawiera głównie tłuszcz i niewielkie ilości białka.

Jak wygląda badanie na poziom cholesterolu?

Pomiaru cholesterolu całkowitego dokonuje się we krwi (w osoczu krwi). Do badania od pacjenta pobierana jest próbka krwi żylnej. Krew najczęściej pobierana jest ze zgięcia łokciowego, tak jak przy rutynowych badaniach krwi, a następnie oddawana do analizy laboratoryjnej. Przed badaniem, lekarz powinien zostać poinformowany przez pacjenta o przyjmowanych lekach, których działanie mogło by mieć wpływ na wyniki. Badanie podczas którego oznacza się poziom cholesterolu całkowitego nazywamy lipidogramem. W badaniu tym, oprócz cholesterolu całkowitego, oznaczany jest poziom LDL, HDL i stężenie triglicerydów.

Jakie są wskazania do wykonania badania cholesterolu?

Wskazaniami do wykonania tego badania są :

  • pierwotna chipercholesterolemia
  • wtórna chipercholesterolemia
  • podejrzenie choroby wieńcowej
  • monitorowanie leczenia chorób które powodują chipercholesterolemię wtórną
  • monitorowanie leczenia środkami obniżającymi poziom tłuszczów

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj