Ból nerek najczęściej odczuwany jest w środkowej części pleców przy lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Często ból w okolicy nerek, ze względu na lokalizację, mylony bywa z bólem kręgosłupa lub bólem wywołanym przez długotrwałe siedzenie lub stanie. Celem prawidłowej diagnozy bólu nerek warto przeprowadzić podstawowe badania laboratoryjne (krew) oraz wykonać USG.

Objawy

Objawia się nie tylko bólem w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Zdarza się, że towarzyszą mu obrzęki wokół oczu, opuchlizna na dłoniach i stopach, a także pieczenie podczas oddawania moczu. Inne objawy problemów z nerkami, to:

• mocz o mętnej konsystencji
• mocz o ciemnej lub krwistej barwie
• częste oddawanie moczu w nocy
• wyższe ciśnienie tętnicze
• uczucie bólu poniżej żeber (silniejszy podczas ruchu)

Bolą Cię nerki? Może warto zrobić badania eGFR? 

Częste przyczyny

Najczęściej jest powodowany przez napady kolki nerkowej, wywoływanej przez kamienie nerkowe. Innymi powodami bólu nerek może być ostre odmiecznikowe zapalenie nerek, zatrzymywanie moczu w nerkach spowodowane gromadzeniem płynów w nerkach, torbiele nerkowe, a w skrajnych przypadkach rak nerek. Natomiast ból o średnim natężeniu może być spowodowany śródmiąższowym zapaleniom nerek.

Ból nerek a kolka nerkowa

Kolka nerkowa powodowana jest bardzo często przez próbujący przecisnąć się złóg przez światło moczowodu. W efekcie tego zmniejsza się lub kompletnie blokuje przepływ moczu, to z kolei obkurcza ściany przewodu moczowego. Skutkiem blokady moczowodu jest silny ból w okolicy nerek oraz łona. Przy okazji mogą pojawić się wymioty i nudności, poczucie naporu moczu i nie możność oddania go lub oddawanie moczu w małych ilościach. W przypadkach tymczasowych działań podawane są leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Gdy złóg ma niewielki rozmiar istniej prawdopodobieństwo, że sam przejdzie przez światło moczowodu po terapii lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi. Niestety w innym wypadku potrzebne będą metody inwazyjne, np. litotrypsja pozaustrojowa (fale uderzeniowe) czy umieszczenie endoskopu w moczowodzie przez cewkę moczową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj