Ból Nerek (Fot. Shutterstock)
Ból Nerek

Ból nerek najczęściej odczuwany jest w środkowej części pleców przy lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Często ból w okolicy nerek, ze względu na lokalizację, mylony bywa z bólem kręgosłupa lub bólem wywołanym przez długotrwałe siedzenie lub stanie. Celem prawidłowej diagnozy bólu nerek warto przeprowadzić podstawowe badania laboratoryjne (krew) oraz wykonać USG.

Ból nerek: Objawy

Ból nerek objawia się nie tylko bólem w okolicy kręgosłupa lędźwiowego. Zdarza się, że towarzyszą mu obrzęki wokół oczu, opuchlizna na dłoniach i stopach, a także pieczenie podczas oddawania moczu. Inne objawy problemów z nerkami, to:

• mocz o mętnej konsystencji
• mocz o ciemnej lub krwistej barwie
• częste oddawanie moczu w nocy
• wyższe ciśnienie tętnicze
• uczucie bólu poniżej żeber (silniejszy podczas ruchu)

Bolą Cię nerki? Może warto zrobić badania eGFR? 

Ból nerek: częste przyczyny

Ból nerek najczęściej jest powodowany przez napady kolki nerkowej, wywoływanej przez kamienie nerkowe. Innymi powodami bólu nerek może być ostre odmiecznikowe zapalenie nerek, zatrzymywanie moczu w nerkach spowodowane gromadzeniem płynów w nerkach, torbiele nerkowe, a w skrajnych przypadkach rak nerek. Natomiast ból o średnim natężeniu może być spowodowany śródmiąższowym zapaleniom nerek.

Ból nerek a kolka nerkowa

Kolka nerkowa powodowana jest bardzo często przez próbujący przecisnąć się złóg przez światło moczowodu. W efekcie tego zmniejsza się lub kompletnie blokuje przepływ moczu, to z kolei obkurcza ściany przewodu moczowego. Skutkiem blokady moczowodu jest silny ból w okolicy nerek oraz łona. Przy okazji mogą pojawić się wymioty i nudności, poczucie naporu moczu i nie możność oddania go lub oddawanie moczu w małych ilościach. W przypadkach tymczasowych działań podawane są leki rozkurczowe i przeciwbólowe. Gdy złóg ma niewielki rozmiar istniej prawdopodobieństwo, że sam przejdzie przez światło moczowodu po terapii lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi. Niestety w innym wypadku potrzebne będą metody inwazyjne, np. litotrypsja pozaustrojowa (fale uderzeniowe) czy umieszczenie endoskopu w moczowodzie przez cewkę moczową.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię