Błona dziewicza, inaczej hymen, wywołuje wiele emocji u młodych kobiet, ale także i mężczyzn, którzy planują rozpocząć życie seksualne. Każdy wie, że tak zwany „pierwszy raz” u kobiety wiąże się właśnie z przebiciem błony dziewiczej. Czy wiesz, gdzie ona się znajduje i jak wygląda? Jeśli nie, to czytaj dalej!

Gdzie jest błona dziewicza?

Błona dziewicza to fałd skóry, który znajduje się na początku wejścia do pochwy. Umocowany jest na ściankach przedsionka pochwowego. Oddziela ona przedsionek od dalszej części pochwy. Może mieć różne kształty oraz grubość w zależności od wielu czynników konkretnej kobiety.

Błona u dziewicy  – jak sprawdzić czy jest?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy posiadasz błonę dziewiczą, to najlepiej udać się do ginekologa, który za pomocą delikatnego badania może to określić. Jeżeli jednak wolisz zrobić to samodzielnie, to usiądź na podłodze z lusterkiem. Rozłóż nogi. Po odchyleniu warg sromowych możesz zauważyć błonę. Nie próbuj jej przebijać! Przebicie hymenu jest dosyć trudne i rzadko zdarza się, aby uszkodzenie błony tamponem, palcem czy wziernikiem ginekologicznym.

Jak wygląda błona dziewicza?

Hymen jest fałdem śluzówki, którego zadaniem jest ochrona młodego organizmu dziewczynki przed drobnoustrojami. Wbrew pozorom nie jest całkowicie szczelna, gdyż posiada jeden lub kilka otworów, przez które wydostaje się krew podczas miesiączki. Z tego też powodu nie jest ona zabezpieczeniem przed zajściem w ciążę. Przez otwory plemniki mogą się z łatwością przedostać i popłynąć do jajeczka, co zaowocuje ciążą.

Błona dziewicza może przybierać rożny kształt i mieć różną grubość. Wszystko zależy od hormonów, genów oraz przeżytych chorób. Najpopularniejszym kształtem jest półksiężycowaty, gdzie błona jest przyczepiona do ścianek pochwy tylko połowicznie. Kobiety wtedy w trakcie pierwszego stosunku nie muszą krwawić oraz nie odczuwają bólu podczas przebicia. Inne kształty, które przybiera błona to brzeżny oraz perforowany. Brzeżny otacza całe wejście do pochwy, ale zamyka je w niewielkim stopniu, zaś perforowany charakteryzuje się drobnymi dziurkami na całej powierzchni błony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj