Tampon to jedna z najlepszych metod ochrony podczas okresu. Nie musisz się martwić o problemy z przeciekaniem czy też o to, że ktoś zauważy wystającą spod legginsów podpaskę. Prawidłowo założony tampon jest dodatkowo niewyczuwalny, więc możesz zapomnieć o okresie. Nie wiesz, jak używać tamponów? Nie przejmuj się. Po przeczytaniu tego tekstu będzie to łatwiejsze.

Czym są tampony?

Tampon to bardzo chłonny materiał, który wchłania płyn menstruacyjny, wydzielany podczas miesiączkowania. Są one najczęściej wykonywane z bardzo chłonnej bawełny, sprasowanej do takiego kształtu, aby z łatwością dopasowywała się do kształtu pochwy. Tampony mogą się różnić wielkością, różnym stopniem chłonności lub przeznaczeniem (np. na dzień, na noc).

Czy można używać tamponów przy pierwszej miesiączce, oraz wtedy, gdy jest się dziewicą?

Odpowiedź na oba pytania brzmi: tak. Jeżeli to twoja pierwsza miesiączka i robisz to po raz pierwszy wybierz najmniejszy, dostępny rozmiar tamponów. Wtedy aplikacja będzie znacznie łatwiejsza. Pamiętaj, że aplikacja tamponu przebiega najlepiej, gdy krwawienie jest obfite i jesteś zrelaksowana (stres powoduje opór mięśni skurczowych). W przypadku, gdy jeszcze nie współżyłaś musisz mieć świadomość, że tampony nie powodują przerwania błony dziewiczej Może być jedynie tak, że z racji zbyt małego otworu w błonie tampon może nie zostać umieszczony odpowiednio głęboko. Poznasz tą sytuację po tym, jeżeli tampon będzie cię uwierał – wtedy jest źle zaaplikowany. Ale to zdarza się u około 2% nastolatek, więc to bardzo mały odsetek.

Jak aplikować tampony?

Na początek umyj dokładnie ręce wodą z mydłem. Następnie wyciągnij jeden tampon z opakowania. Teraz należy go otworzyć, gdyż jest zabezpieczony folią. Otworzysz go, pociągając w odpowiednim miejscu za kawałek wystającej folii. Jeżeli jest to tampon z otwarciem typu „twist” należy wziąć jego końce w obie dłonie i przekręcić w przeciwne strony zgodnie ze strzałkami na opakowaniu. Zdejmij z niego dolną i górną folię. Następnie upewnij się, że sznureczek tamponu (który służy do pozbywania się go) jest odpowiednio zamocowany. Zrób to w ten sposób: złap tampon jedną ręką, w drugą weź sznureczek i delikatnie pociągnij. Upewnij się też, czy końce sznureczka w są zawiązane na supełek. Jeżeli tak to możesz przystąpić do aplikacji.

Teraz musisz się rozluźnić i przyjąć wygodną pozycję. Możesz na przykład oprzeć jedną nogę o sedes, aby było ci łatwiej. Następnie chwyć tampon i palec wskazujący umieść w zagłębieniu na jego końcu (sznureczek ma pozostać poza pochwą). Tą sama ręką przytrzymaj go. Drugą ręką odchyl wargi sromowe. Wejście do pochwy jest umiejscowione pomiędzy cewką moczową a odbytem. Teraz włóż tam tampon za pomocą palca wskazującego, popychając delikatnie ku tyłowi i ku górze. Włóż go tak, aby nie był wyczuwalny na zewnątrz. Nie bój się, nie ma takiej możliwości, aby tampon utkwił lub zgubił się w pochwie. Jeżeli nie możesz go do końca włożyć, bo czujesz opór, zmień kierunek i wprowadź go głębiej. Po aplikacji umyj ręce. Jeżeli tampon nie przeszkadza ci w wykonywaniu codziennych czynności jest prawidłowo zaaplikowany.

Usuwasz go poprzez pociągnięcie za wystający sznureczek. Jeżeli na początku ci nie wychodzi nie przejmuj się. Praktyka czyni mistrza!

Zobacz także: Menopauza – zrozumieć co się ze mną dzieje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj