Badanie progu pobudliwości miazgi zębowej jest nazywane czasami badaniem żywotności miazgi zębowej za pomocą prądu faradycznego. Wykonanie badania jest możliwe dzięki temu, że miazga zębowa wykazuje elektropobudliwość, czyli reaguje na bodźce elektryczne. Podczas badania wykorzystuje się specjalny aparat wytwarzający prąd faradyczny. Badanie polega na obserwacji w jaki sposób pacjent reaguje na przykładanie do zęba bodźców elektrycznych, przez co możliwe jest określenie, czy miazga zębowa jest żywa czy występuje w niej stan zapalny. Jeżeli miazga nie jest zmieniona chorobowo, reaguje na bodźce elektryczne i cieplne w granicach od 20 do 50⁰C. W sytuacji, gdy ból pojawia się u pacjenta już przy temperaturze około 25⁰C można mówić o tym, że miazga zębowa jest zmieniona chorobowo.

Kiedy wykonuje się badanie progu pobudliwości miazgi zębowej?

Badanie progu pobudliwości miazgi zębowej jest wykonywane zawsze na zlecenie lekarza. Wskazaniem do przeprowadzenia badania są urazy zęba, takie jak złamanie, zwichnięcie, rozchwianie zęba, czy też inne urazy mechaniczne. Badanie przeprowadza się także w sytuacji, w której stwierdza się u pacjenta głęboką próchnicę zęba oraz jeżeli ząb jest jednokorzeniowy. Pacjent powinien zapytać lekarza o możliwość przeprowadzenia badania progu pobudliwości miazgi zębowej jeżeli zauważy u siebie objawy chorób przyzębia lub zębów.

Jak przygotować się do badania progu pobudliwości miazgi zębowej?

Do badania progu pobudliwości miazgi zębowej nie trzeba się w żaden specjalny sposób przygotowywać. Konieczne jest przygotowanie takie, jak do zwykłej wizyty u lekarza dentysty, czyli dokładne wyszczotkowanie zębów i umycie jamy ustnej. Badanie jest w pełni bezpieczne, nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia jakichkolwiek powikłań i może być wykonywane wielokrotnie. Co więcej, zaleca się aby przeprowadzić badanie co najmniej dwukrotnie, ponieważ nie dostarcza ono bardzo dokładnych wyników i nie umożliwia określenia rodzaju stanu zapalnego. Badanie progu pobudliwości miazgi zębowej można przeprowadzać również u kobiet w ciąży oraz dzieci, jednak u małych pacjentów badanie wykonuje się bardzo rzadko. Jest to spowodowane tym, że na zębach mlecznych badanie wykonuje się tylko w przypadkach urazów zębów.

Jak przebiega badanie progu pobudliwości miazgi zębowej?

Badanie progu pobudliwości miazgi zębowej wykonuje się na fotelu dentystycznym. Przed wykonaniem badania progu pobudliwości miazgi zębowej, przeprowadza się test reakcji miazgi zęba na zimno. To badanie poprzedzające wykonuje się przy użyciu chlorku etylu, którym nasącza się wacik, który następnie jest przykładany do zęba. Po przeprowadzeniu tego testu przystępuje się do właściwego badania progu pobudliwości miazgi zębowej. Ząb, który będzie badany oraz zęby w jego najbliższym otoczeniu osusza się za pomocą strumienia czystego powietrza, a następnie zabezpiecza kawałkami ligniny przed kontaktem ze śliną. Ligninę umieszcza się pod językiem oraz w przedsionkach ust, podobnie jak podczas zwykłej wizyty dentystycznej. Po wykonaniu czynności przygotowujących, przystępuje się do badania. Wykorzystywane są dwie elektrody – czynna i bierna. Elektrodę czynną lekarz przykłada do powierzchni badanego zęba, natomiast elektrodę bierną pacjent trzyma w ręku. Następnie włącza się prąd faradyczny i stopniowo zwiększa jego natężenie. Badanie kończy się jeżeli u pacjenta wystąpi reakcja bólowa na przyłożone natężenie. Jeżeli ząb jest objęty stanem chorobowym, pacjent odczuwa ból przy znacznie niższym natężeniu, niż gdy ząb jest zdrowy. Badanie jest krótkie, trwa zaledwie kilka minut, a jego wynik jest znany natychmiast. Jest przekazywany pacjentowi w formie opisu.

Zobacz także: Jak czyścić zęby nicią dentystyczną?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj