kwasy tłuszczowe
fot. elements.envato.com

Tłuszcze to nieodłączny element codziennej diety, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie wszystkie są jednak pożądane w jadłospisie – obok związków prozdrowotnych znajdują się i te, które przyczyniają się do występowania schorzeń i cywilizacyjnych chorób. Regularne badanie profilu lipidowego pozwala na utrzymanie ich prawidłowego poziomu w organizmie i zachowanie zdrowia. Jak zbadać stężenie kwasów tłuszczowych we krwi?

Kwasy tłuszczowe

Tłuszcze, inaczej lipidy, to szeroka i zróżnicowana grupa związków chemicznych, zbudowanych z glicerolu oraz złączonych z nim kwasów tłuszczowych. Obok białek i węglowodanów to jeden z trzech makroskładników, niezbędnych w codziennej diecie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Stanowią one materiał energetyczny i budulcowy, są nośnikiem składników odżywczych, uczestniczą w produkcji hormonów steroidowych, regulują procesy zapalne i przeciwzapalne, wpływają na układ sercowo-naczyniowy i pracę mózgu, wpływają na wzrok, a także warunkują stan skóry, włosów i paznokci.

Właściwości tłuszczów i ich wpływ na organizm determinują kwasy tłuszczowe. W zależności od budowy, jedne działają prozdrowotnie, inne z kolei przyczyniają się do powstania schorzeń i cywilizacyjnych chorób – bezpośrednio lub w obecne w nadmiarze.

Rodzaje kwasów tłuszczowych

Oznaczenie stężenia kwasów tłuszczowych we krwi pozwala na uzyskanie informacji dotyczących zawartości poszczególnych rodzajów kwasów tłuszczowych w organizmie, mających bezpośrednie przełożenie na zdrowie i samopoczucie. W zależności od badania, sprawdzić można różne rodzaje kwasów:

  • nasycone kwasy tłuszczowe – ich nadmiar może prowadzić do nadwagi, wzrostu złego cholesterolu, miażdżycy, problemów z sercem i krążeniem;
  • jednonienasycone kwasy tłuszczowe – wywierają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, regulują ciśnienie:
    • Omega-9 – kwas oleinowy;
  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe – wspierają odporność, działają przeciwmiażdżycowo, regulują poziom stężenia triglicerydów, wpływają korzystnie na wzrok:
    • Omega-3 – ALA, EPA, DHA,
    • Omega-6 – kwas linolowy, arachaidonowy.

Jak zbadać stężenie kwasów tłuszczowych we krwi?

Niedobór niezbędnych kwasów tłuszczowych, nadmiar tych działających niekorzystnie na organizm lub nieprawidłowa proporcja stężenia poszczególnych związków, odbija się wyraźnie na zdrowiu i samopoczuciu. Niestety, objawy takich stanów nie są jednoznaczne. Badanie stężenia kwasów tłuszczowych we krwi daje jasny i wiarygodny obraz profilu lipidowego organizmu, przez co pozwala na wykluczenie innych schorzeń, chorób lub niedoborów, wykazujących zbliżone symptomy.

Badanie stężenia kwasów tłuszczowych we krwi warto rozważyć zwłaszcza przy:

  • problemach skórnych,
  • częstych infekcjach,
  • stanach obniżonego nastroju,
  • depresji,
  • nadwadze,
  • chorobach serca,
  • cukrzycy typu II.

Obecnie stężenie kwasów tłuszczowych we krwi można zbadać nie tylko w laboratorium, lecz także w domowych warunkach, przy pomocy specjalnych testów diagnostycznych – np. testu marki Zinzino https://www.4skin.pl/produkt/zinzino-balancetest-do-pomiaru-stezenia-kwasow-tluszczowych-we-krwi/.

Jak poprawić stężenie kwasów tłuszczowych we krwi?

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na poprawę stężenia kwasów tłuszczowych we krwi jest modyfikacja diety. Warto zadbać w szczególności o włączenie do jadłospisu, takich produktów, jak:

  • Kwasy tłuszczowe jednonienasycone – oleje, np. oliwa z oliwek, olej rzepakowy,
  • Omega-3 – tłuste ryby, np. łosoś, śledź, makrela, orzechy włoskie, siemię lniane,
  • Omega-6 – olej słonecznikowy, konopny, z pestek winogron, jaja, ryby,
  • Omega-9 – oliwa z oliwek, nerkowce migdały, awokado.

W sytuacji, gdy pokrycie dziennego zapotrzebowania na składniki jest utrudnione, niemożliwe bądź gdy niedobory są duże, warto zastanowić się nad wdrożeniem suplementacji. Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór rozmaitych preparatów różnych marek, np. Zinzino https://www.4skin.pl/sklep/marki/zinzino/ w postaci kapsułek, mieszanek specjalnie skomponowanych olejów czy tranu w kapsułkach. Produkty tego typu znaleźć można zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i sieci, np. na https://www.4skin.pl/.

Tłuszcze pełnią ważną rolę w organizmie. Nie wszystkie jednak służą zdrowiu. Regularne badanie stężenia kwasów tłuszczowych pozwala na kontrolę ich poziomu i szybką reakcję w razie występujących odchyleń, a tym samym uniknięcie wystąpienia wielu schorzeń lub poważniejszych chorób.  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj