Choć we współczesnej medycynie można zaobserwować olbrzymie postępy, nadal wobec niektórych chorób pozostajemy bezradni. Za sprawą wynalezionych leków nie pamiętamy dziś o dolegliwościach, które kiedyś były przyczyną dziesiątek zgonów (np. polio). Prawdopodobnie również teraz jesteśmy w stanie eliminować liczne jednostki chorobowe (w tym przede wszystkim nowotwory). Aby było to jednak możliwe, niezbędne jest stałe poszukiwanie nowych metod terapeutycznych i prowadzenie badań klinicznych. Na czym to polega?

Co to są badania kliniczne?

Badania kliniczne to kluczowy etap na drodze od wynalezienia nowego farmaceutyku do czasu, gdy lekarze mogą stosować go na szeroką skalę, a tym samym skutecznie pomagać pacjentom. Szacuje się, że cały taki cykl trwa średnio 14 lat, z czego niemal 70% czasu zajmują badania kliniczne. Są to kontrolowane i w pełni bezpieczne programy badawcze z udziałem osób zdrowych i chorych, których celem jest zaopiniowanie skuteczności nowego leku. Prowadzone są też projekty, które testują metody profilaktyki, diagnozowania czy postępowania terapeutycznego w przypadku danego schorzenia. Innymi słowy, każda wprowadzana do medycyny nowa formuła musi zostać zweryfikowana, aby trafić do powszechnego użycia.

Pacjent najważniejszy

Badania kliniczne odbywają się wedle ściśle określonych standardów. Decyzja o wdrożeniu projektu badawczego w życie należy do niezależnej komisji bioetycznej, która zatwierdza jego bezpieczeństwo i poprawność. Natomiast przebieg wszystkich działań reguluje Good Clinical Practice (GCP), czyli Dobra Praktyka Kliniczna (DPK). W świetle jej założeń najważniejsze podczas badania klinicznego jest dobro pacjenta. To właśnie na nim skupiać się będzie uwaga lekarzy, którzy precyzyjnie monitorują wszelkie zmiany w organizmie, a przede wszystkim – postępy w zdrowieniu. W drugiej kolejności istotny jest dla nich uzyskany wynik badania, który może przyczynić się do upowszechnienia nowego leku bądź terapii dla dobra także innych pacjentów.

Badania kliniczne w Polsce

Szacuje się, że na świecie prowadzonych jest obecnie ponad 220 tysięcy badań klinicznych. Większość tego typu projektów badawczych odbywa się w najlepiej rozwiniętych krajach Europy i Ameryki. Obszary medycyny, w których odnotowuje się stałe zapotrzebowanie na takie działania, to m.in. onkologia, pulmonologia, gastrologia, reumatologia, diabetologia, neurologia i in. Polska należy do krajów o wysokim potencjale w dziedzinie badań klinicznych. Jest to związane z wysokimi kwalifikacjami naszej kadry medycznej, a także odpowiednią infrastrukturą szpitalną. Dzięki temu możemy zapewnić wysoką jakość prowadzonych badań klinicznych. Warszawa, Kraków, Katowice, ale też znacznie mniejsze miasta – to ośrodki, w których na stałe są prowadzone tego typu projekty.

Kto pyta, nie błądzi

Gdy chcemy wziąć udział w badaniu klinicznym, poprośmy o informacje na ich temat naszego lekarza. Możemy też sami zgłosić się do centrum medycznego, które prowadzi takie projekty. Największa sieć ośrodków Pratia zapewnia doświadczenie, jakość i troskę w zakresie prowadzonych badań klinicznych. Warszawa, Katowice, Tychy, Bydgoszcz, Ostrołęka – to tylko niektóre z możliwych lokalizacji placówek, w których można się im poddać. Pamiętajmy przy tym, że jako pacjentom przysługuje nam prawo do pełnej wiedzy na temat prowadzonych działań. W razie wątpliwości pytajmy o nasze bezpieczeństwo, mechanizm działania leku, jakiekolwiek ryzyko, dostęp do wszelkich informacji o przebiegu leczenia, a przede wszystkim możliwość wycofania się z projektu. Warto dokładnie zgłębić, co to są badania kliniczne i z jakimi korzyściami się one dla nas wiążą.

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię