Jak obliczyć dni płodne – to pytanie zadaje sobie wiele z nas. Wyznaczanie dni, kiedy kobieta ma dni płodne jest ważne zwłaszcza w dwóch sytuacjach – gdy kobieta chciałaby zajść w ciążę lub wręcz przeciwnie, gdy chce uniknąć zajścia w ciążę podczas stosunku.

Cykl miesięczny kobiety

Zazwyczaj cykl miesiączkowy kobiety trwa około 28 dni, ale są od tej reguły wyjątki – bywają kobiety, które mają krótszy czy dłuższy cykl menstruacyjny. Kolejną sprawą jest to, że nie zawsze cykle są regularne, więc nie w każdym miesiącu cykl trwa tyle samo dni. U kobiet, których cykl trwa 28 dni i jest regularny, mogą one w łatwiejszy sposób obliczyć swoje dni płodne, które zazwyczaj przypadają między 10 a 18 dniem cyklu. Przeważnie cykl dzieli się na fazę niepłodności względnej, fazę płodności oraz fazę niepłodności bezwzględnej. Pierwsza faza to czas przed owulacją, faza płodności to czas, w którym następuje jajeczkowanie, natomiast faza niepłodności bezwzględnej to czas od obumarcia niezapłodnionej komórki jajowej do ostatniego dnia okresu.

Długość cyklu można wyznaczyć na przykład metodą termiczną lub metodą obserwacji śluzu. Trzeba pamiętać, że dzięki tym metodom można wyznaczyć dni płodne dość dokładnie, jednak ze względu na ciągłe zmiany zachodzące w ludzkim ciele, nie zawsze jest to w stu procentach pewne. Dodatkowo metody te są skuteczne w przypadku bardzo regularnego cyklu. W związku z tym zaleca się stosowanie naturalnych metod pomiaru dni płodnych, zwłaszcza w sytuacjach planowania ciąży, niekoniecznie jako pewna metoda antykoncepcji.

Trzeba zaznaczyć, że żeby te metody dały dosyć dokładne wyniki, niezwykle istotna jest długotrwała obserwacja zmian zachodzących w organizmie.

Jak obliczyć dni płodne – metoda obserwacji śluzu

Jedną z metod obliczania dni płodnych jest metoda obserwacji śluzu, czyli metoda Billingsów. Opiera się ona na obserwacji ilości i wyglądu śluzu, który zmienia się w poszczególnych fazach cyklu miesięcznego. Ogólna zasada jest taka, że bliżej jajeczkowania śluzu jest więcej niż zaraz po wystąpieniu miesiączki. Poza tym im bardziej zbliża się owulacja tym śluz staje się przezroczysty i śliski. W czasie jajeczkowania wydzieliny jest więc dużo i przypomina ona białko jajka kurzego, natomiast po owulacji śluz staje się mętny, lepki i zdecydowanie bardziej gęsty.

Jak obliczyć dni płodne – metoda termiczna

Metoda termiczna (znana też jako metoda Holta) jest jedną z częściej stosowanych metod wyznaczania dni płodnych. Metoda Holta polega na codziennym pomiarze temperatury w pochwie. Pomiar trzeba wykonywać każdego dnia chwilę po przebudzeniu, jeszcze leżąc w łóżku. Pomiary temperatury trzeba zapisywać w notesie, żeby możliwe było późniejsze porównanie wyników. Bardzo ważne jest systematyczne mierzenie temperatury, ponieważ tylko wtedy możliwe jest zaobserwowanie zmian, jakie zachodzą. Po przeprowadzeniu pomiarów w trakcie całego cyklu, należy je jeszcze poprawnie zinterpretować. W czasie owulacji temperatura jest zazwyczaj około 0,2 stopni Celsjusza wyższa niż temperatura zaraz po miesiączce. Niższa temperatura występuje od czasu miesiączki do jajeczkowania, natomiast wyższa utrzymuje się od jajeczkowania do początku okresu. Dzień, w którym wystąpił wzrost temperatury jest dniem uwolnienia jajeczka, a zapłodnienie może nastąpić w czasie 24 godzin, ponieważ tyle wynosi czas, po którym niezapłodnione jajeczko obumiera. Trzeba jednak pamiętać, że plemnik żyje w odpowiednim środowisku około 3-5 dni, a więc nawet 5 dni przed i 4 dni po jajeczkowaniu może dojść do zapłodnienia. Żeby mieć pewność co do tego, kiedy występują dni płodne, najlepiej stosować tą metodę w połączeniu z inną, ponieważ na temperaturę mają wpływ różne czynniki, takie jak stres czy przeziębienie.

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj