Pisanki to obowiązkowa tradycja wielkanocna. Polskie pisanki są tak piękne, że zdobyły uznanie na całym świecie. Co zrobić, by nasze domowe pisanki również zachwyciły gości? Oto kilka propozycji dla cierpliwych i tych, którzy nie chcą poświęcać dekorowaniu pisanek za dużo czasu, a jednocześnie chcą by efekt był zachwycający.

Pisanki dekorowane koralikami – to propozycja zdecydowanie dla cierpliwych i raczej możemy mieć problem ze wciągnięciem w nią dzieci. Jednak pisanki ozdobione błyszczącymi koralikami będą wspaniale dekorować nie tylko koszyk, ale też stół.

Jak zrobić pisanki? Co będzie potrzebne?

Kolorowe koraliki, mocny płynny klej, wykałaczki lub drewniane patyczki, jajka

 1. Gotujemy jajka na twardo i pozwalamy, by ostygły.
 2. Wykałaczką lub patyczkiem nanosimy klej na skorupkę jajka małymi partiami.
 3. Delikatnie oklejonym patyczkiem/wykałaczką chwytamy koralik i nanosimy, go na jajko, w miejsce gdzie nałożyliśmy klej.
 4. Czynność powtarzamy, do czasu uzyskania zaplanowanego efektu.

Jeżeli chcemy pokryć koralikami całe jajko, nie musimy go wcześniej barwić. W przeciwnym razie, lepiej jest najpierw ugotować jajko w barwniku, by nie prześwitywała skorupka. Możemy sobie też pomóc, wcześniej rysując wzór na jajku delikatnie ołówkiem. W ten sposób mamy pewność, że pisanka nie będzie wyglądała chaotycznie.

Pisanki ubrane w kokardki – to prosta propozycja i bardzo łatwa w wykonaniu. Jednocześnie efekt przebije plastikowe pisanki, które często dekorowane są w podobny sposób. Przygotowanie pisanki z kokardkami, nie wymaga żadnych zdolności plastycznych, więc nawet jeśli nie czujemy się na siłach w malowaniu jajek, to w ten sposób urozmaicimy jednobarwne pisanki.

Zobacz także: Czy jajka są zdrowe? Wartości odżywcze jajek

Co będzie potrzebne?

Barwniki do jajek, kolorowe tasiemki, klej, nożyczki, jajka.

 1. Gotujemy jajka na twardo w barwniku, tak jak zalecane jest na opakowaniu barwnika.
 2. Pozwalamy jajkom ostygnąć i wyschnąć.
 3. Po tym czasie, na nakładamy niedużą ilość kleju na węższy czubek jajka.
 4. Owijamy jajko tasiemką, tak by jajko wyglądało jak podzielone na cztery części (podobnie wstążką owija się prezenty).
 5. Przyklejamy tasiemkę w tym samym miejscu, w którym zaczęliśmy owijanie.
 6. Z tej samej, lub innej tasiemki odcinamy kawałek i wiążemy kokardkę.
 7. Kokardkę przymocowujemy na klej w miejscy łączenia się tasiemki, tak by zasłonić miejsce klejenia.

Pisanki malowane kwiatami – to kolejny sposób na szybkie udekorowanie pisanek. W prosty sposób możemy zrobić pisanki ozdobione prawdziwymi kwiecistymi wzorami, nie posiadając przy tym zdolności artystycznych. Pisanki zrobione w ten sposób będą przy tym bardzo eleganckie.

Co będzie potrzebne?

Farbki lub barwniki do jajek, stare rajstopy, nieduże kwiaty (np. goździki) lub liście, nożyczki, jajka.

 1. Jajka gotujemy na twardo i czekamy aż wystygną.
 2. W tym czasie przecinamy rajstopy na około 15 cm kawałki i zawiązujemy na z jednej strony na supeł.
 3. Odrywamy kwiatuszki, bądź liście z gałązki i wkładamy po jednym (lub więcej, jeśli są wyjątkowo drobne) do przygotowanych rajstop.
 4. W każdej rajstopce z kwiatami, bądź listkami umieszczamy jajko, po czym mocno dociskamy i zawiązujemy na supeł drugi koniec rajstopy.
 5. Tak przygotowane jajka wkładamy do barwnika.
 6. Kiedy pisanka będzie już zabarwiona, zdejmujemy rajstopkę i usuwamy kwiaty lub listki. W miejscu, gdzie były umieszczone kwiaty, pisanka nie zabarwiła się, dzięki czemu naszą pisankę zdobi piękny kwiatowy wzór.

Czytaj również: Jajka na twardo idealnie ugotowane!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj