Salmonella to groźna bakteria, która powoduje zatrucie pokarmowe. Do zachorowania dochodzi na skutek spożycia zainfekowanej żywności. Należy więc szczególnie dbać o przechowywanie jedzenia, jego przygotowanie, jak również kupowanie jedynie z zaufanych źródeł. Bo tak naprawdę nasze dziecko może zatruć się salmonellą po zjedzeniu loda z miejscowego, niewielkiego sklepiku, w którym właściciel dla oszczędności wyłącza na noc prąd, więc produkty nieustannie są rozmrażane i na nowo zamrażane.

Jakie są objawy salmonelli u dzieci?

1. Silne bóle brzucha – podobnie jak inne zatrucia pokarmowe tak również salmonella powoduje silne bóle brzucha, które najczęściej prowadzą do kolejnych objawów.

2. Biegunki – najczęściej wodniste, nieustanne, męczące. W przypadku mniejszych dzieci można wręcz odnieść wrażenie, że przestały kontrolować wypróżnienia.

3. Wymioty – często pojawiają się wielokrotnie w ciągu dnia. W pierwszych dniach zwracany jest zwykle każdy posiłek nawet woda. Pić należy wówczas bardzo powoli i niemal cały czas. U małych dzieci takie wymioty mogą w ciągu nawet kilku godzin skutkować silnym odwodnieniem, dlatego konieczna będzie hospitalizacja.

4. Bóle głowy – pojawiają się często jako skutek gorączki, silnego wysiłku oraz odwodnienia. Ustępują po rozpoczęciu właściwego leczenia i odpoczynku.

5. Podwyższona temperatura ciała – gorączka może pojawić się jako jeden z pierwszych objawów salmonelli u dzieci. Jej zbijanie klasycznymi preparatami mija się z celem, gdyż zostaną one szybko wydalone. Konieczne jest wówczas przyjęcie dziecka do szpitala i zastosowanie leczenia dożylnego, to szczególnie ważne przy wysokiej temperaturze.

W przypadku zatrucia pokarmowego salmonellą u dzieci, szczególnie jeśli dolegliwości nie ustępują, są mocno nasilone lub pociecha ma znacznie osłabioną odporność organizmu, konieczny będzie pobyt w szpitalu. Do ujawnienia się objawów tego poważnego zatrucia pokarmowego dochodzi najczęściej po upływie 18-24 godzin od spożycia zainfekowanej żywności.

Nie podjęcie leczenia lub inne ciężkie przypadki mogą prowadzić do rozwinięcia się powikłań w postaci zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu lub nawet sepsy, która może prowadzić do śmierci.

Czytaj więcej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj