Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem, które rozpoznaje się już we wczesnym dzieciństwie. Jego objawy są bardzo dokuczliwe, a walka ze schorzeniem i codzienne funkcjonowanie z dzieckiem z AZS wymaga edukacji i zaangażowania całej rodziny. W większości przypadków stwierdzenie choroby ma miejsce jeszcze zanim dziecko ukończy 1 rok życia. Jakie objawy mogą sugerować AZS, a więc kiedy należy udać się do dermatologa?

1. Świąd skóry – silny i uporczywy, może powodować u dziecka mocne rozdrażnienie i niepokój, jak również prowadzić do problemów ze snem. Czasem dziecko jest bardzo pobudzone we śnie- wierci się drapie, a niekiedy pojawia się nawet problem bezsenności.

2. Nawrotowy oraz przewlekły przebieg zmian zapalnych na skórze – zmiany w obrębie skóry dziecka pojawiają się zwykle na twarzy oraz w zgięciach łokciowych, podkolanowych i na nadgarstkach. Ich wystąpienie może mieć miejsce nawet po długim okresie całkowicie bezobjawowym, a na skórze utrzymują się przez długi czas. Atopowe zapalenie skóry to schorzenie przewlekłe.

3. Zmiany skórne – ich wygląd jest bardzo charakterystyczny – zwykle przypominają rozlegle rumieniowe plamy, na których występują grudki, pęcherzyki, a nawet nadżerki.

4. Występowanie atopowego zapalenia skóry lub innych poważnych chorób alergicznych w rodzinie.

5. Suchość skóry – skóra dziecka z AZS jest bardzo sucha i wymaga intensywnego nawilżania nawet 4 razy na dobę z zastosowaniem emilientów i produktów przeznaczonych do skóry atopowej.

6. Dodatni wynik skórnych testów punktowych – stwierdzenie alergii na konkretny czynnik.

7. Rogowacenie mieszkowe.

8. Wystąpienie pierwszych objawów choroby już we wczesnym okresie dzieciństwa.

9. Skłonność do pojawiania się wyprysku w obrębie dłoni oraz stóp.

10. Stwierdzenie podwyższonego poziomu IgE w surowicy krwi.

11. Zapalenie czerwieni wargowej.

12. Wyprysk sutków.

13. Zaciemnienie okolicy oczodołów.

14. Nawracające i często powtarzające się zapalenie spojówek.

15. Twarz dziecka z AZS jest blada lub zarumieniona.

16. Nietolerancja, złe reagowanie na ubrania wykonane z wełny.

17. Odczuwanie silnego świądu skóry po niektórych pokarmach.

18. Nietolerancja niektórych pokarmów.

19. Objaw „lakierowanych paznokci” – dziecko chorujące na atopowe zapalenie skóry, ale również dorosły z tą jednostką chorobową często pociera dłońmi i się drapie, w efekcie paznokcie są silnie wypolerowane i wyglądają, jakby były pomalowane bezbarwnym lakierem do paznokci, gdyż zdają się błyszczeć.

20. Objaw „biały dermografizm” – u zdrowej osoby po zadrapaniu na skórze pojawia się zaczerwienienie. W przypadku AZS skóra w miejscu zadrapania staje się bledsza, wręcz biała i ten odcień utrzymuje się przez dłuższy czas. Wynika to z silnej suchości skóry.

Czytaj więcej: 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj