Koenzym q10
fot. envato.com

Ubiqitous – w języku angielskim oznacza wszechobecny, istniejący wszędzie w tym samym czasie. Stąd prawdopodobnie pochodzi fachowa nazwa koenzym Q10 – Ubichinol. Występuje on w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych ( organiczny związek chemiczny z grupy chinionów), jest odpowiedzialny za przenoszenie elektrolitów w łańcuchu oddechowym.

Porusza się swobodnie w wewnętrznej błonie mitochondrialnej (po wcześniejszym przyłączeniu elektrolitów), umożliwiając transport tychże między kompleksami białek łańcucha oddechowego (wbudowane one są w wewnętrzną błonę mitochondrialną). Ma on szerokie znaczenie dla organizmu – jako jeden z koenzymów Q10, wspomaga mitochondria w procesie przetwarzania pożywienia w ATP (jest, to podstawowe źródło energii dla komórek). Z tego powodu jest źródłem wielu korzyści dla organizmu w problemach zdrowotnych.

W roku 1978, profesor Peter Mitchell za odkrycie działania substancji zwanej koenzymem Q10, został uhonorowany Nagrodą Nobla. Odkrycie, to oznaczało rewolucyjny przełom w nauce. Od tego czasu znacznie przybyło naukowych prac na temat koenzymu Q10, naukowcy nie poprzestają na dotychczasowych odkryciach i z każdym rokiem poznajemy coraz nowsze rewelacyjne działania na organizm ludzki tego koenzymu.

Gdzie występuje koenzym Q10?

Substancja, jaką jest koenzym Q10 występuje w komórkach (mitochondriach), czyli najprościej mówiąc, tam gdzie wytwarzana jest energia. Nasz organizm sam wytwarza koenzym Q10, jednak nie zawsze w ilościach potrzebnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Produkcja przez organizm koenzymu Q10 hamowana jest przez stres, ponadto jego produkcja przez organizm spowalnia wraz z wiekiem. Poziom koenzymu Q10 zmniejsza się we krwi i tkankach mniej więcej od 30 roku życia. Zmniejszenie się zawartości koenzymu Q10 w organizmie występuje również z powodu niewłaściwej diety, nadmiernego i częstego odchudzania, nadużywania alkoholu i leków.

Za co odpowiada koenzym Q10?

Organizm człowieka nie może funkcjonować bez koenzymu Q10 – współdziałając z enzymami przyspiesza procesy metaboliczne, dostarczając komórkom energii, która jest niezbędna do przyswajania substancji pokarmowych, leczenia ran, utrzymywania silnych mięśni, oczyszczania. Koenzym Q10, tak jak witaminy C i E jest przeciwutleniaczem i posiada inne niezliczone funkcje. Nie dziwi, więc fakt, że występuje w każdej komórce naszego organizmu. W organach, które cechuje największa intensywność przemiany materii, koenzymu Q10 występuje najwięcej. W mięśniu sercowym i nerkach zdrowego człowieka występuje jego większe stężenie niż w innych narządach.

Zalecane jest stosowanie koenzymu Q10 przy takich dolegliwościach jak:

  • chorobach układu krążenia (kardiomiopatia, wysokie ciśnienie tętnicze krwi, wypadanie płatka zastawki mitralnej, zastoinowa niewydolność serca, wszczepienie bypassów, dusznica bolesna)
  • cukrzyca
  • choroby nowotworowe
    odchudzanie
  • upośledzenie odporności
  • zapalenie ozębnej, choroby dziąseł
  • dystrofia mięśniowa
  • poprawa wydolności u sportowców
  • antyutleniacz

Nasz organizm ma zdolność wytwarzania tylko niewielkiej części zapotrzebowania na koenzym Q10, resztę musimy mu dostarczyć wraz z pożywieniem. Znaleźć go można głównie w rybach i mięsie. Najbogatsze jego źródło znajduje się w makreli, jajach, wątróbce, sercach wołowych. Wśród warzyw jego najbogatsze składniki zawierają brokuły, szpinak, orzechy ziemne, pszenica. Żeby w pożywieniu była duża zawartość koenzymu Q10, musi ona być świeża, nieprzetworzona, niezamrażana, bez konserwantów i pochodzić z ekologicznych upraw.

Zobacz także: Suplementy na redukcję – na co zwracać uwagę przy ich wyborze?

Niedobór koenzymu Q10 możemy uzupełniać poprzez przyjmowanie suplementów. Zaleca się, aby przyjmować koenzym Q10 wraz z posiłkami zawierającymi tłuszcze, ponieważ jest substancją rozpuszczalną w tłuszczach i słabo przyswaja się podczas trawienia (szczególnie na pusty żołądek. Dawki dla osób dorosłych waha się pomiędzy 30 a 90 mg dziennie. W zależności od stanu zdrowia można przyjmować nawet do 100 mg kilka razy dziennie.

Nie stwierdzono żadnych działań niepożądanych nawet przy dużych dawkach tego leku.

Szukasz dobrego koenzymu Q10? Przeczytaj naszą recenzję?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj