Świerzbowce to niewielkie pasożyty bytujące w ludzkim naskórku. Zarażamy się nimi od drugiego człowieka lub poprzez kontakt z jego odzieżą lub pościelą, stąd wysoka powszechność zakażeń w przedszkolach i żłobkach. Samice tych osobników mają zaledwie 0,3-0,4 milimetra długości, a samce są nawet o połowę mniejsze. Po powierzchni rozgrzanej skóry poruszają się z szybkością 2,5 centymetra na minutę dzięki swoim 8 odnóżom.

Objawy świerzbu u dzieci

Starsze dzieci przechodzą zakażenie świerzbem w taki sam sposób jak osoby dorosłe. Dominującym objawem jest tu uporczywy i niemożliwy do opanowania świąd skóry, który nasila się przede wszystkim gdy jest ona rozgrzana czyli np. po gorącej kąpieli lub prysznicu bądź w nocy. Na skórze występują równocześnie charakterystyczne dla tej choroby wykwity czyli grudki, guzki oraz pęcherzyki. Ich typowe lokalizacje to przestrzenie międzypalcowe u dłoni, zgięcia oraz fałdy skórne, nadgarstki, brodawki sutkowe, okolica pępka, pośladki oraz okolice narządów płciowych. Świerzbowce lubią lokalizacje zaciemnione i ciepłe, w nich najchętniej bytują.

Objawy świerzbu u niemowląt

Zakażenie świerzbowcem bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka i może również dojść do zainfekowania niemowlęcia. U tak malutkich dzieci kliniczny obraz choroby jest nieco inny niż u tych starszych. Wykwity na skórze pojawiają się najpowszechniej w formie krostek, pęcherzy ora grudek. Ich lokalizacja również nieco się różni – pojawiają się zwykle szyi i głowie, dłoniach, podeszwach stóp oraz na fałdach skórnych.

U niemowląt bardzo powszechnie rozwijają się pęcherze i dochodzi do bakteryjnych nadkażeń, głównie w obrębie dłoni oraz stóp. Wówczas konieczne może być wdrożenie antybiotykoterapii.

Postępowanie w świerzbie

Jeśli u jakiegokolwiek z domowników pojawią się objawy świerzbu konieczne jest udanie się do lekarza w celu postawienia pewnej diagnozy. Wszystkie osoby z otoczenia muszą również zostać poddane leczeniu, na zakończenie konieczne jest wypranie w wysokich temperaturach wszystkich pościeli, ubrań lub pozamykanie na 72 godziny w szczelnych, foliowych workach. Świerzb trzeba całkowicie zniszczyć i wymaga to dużego zaangażowania wszystkich, którzy byli na niego zarażeni, nawet jeśli jeszcze nie mają objawów to należy pamiętać iż choroba wylęga się przez 3 do 4 tygodni.

Zobacz także: jak leczyć świerzb >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj