Nadpotliwość stóp jest bardzo kłopotliwym problemem. Zjawisko to uważne jest za powód do wstydu. Tymczasem niekoniecznie musi być ono objawem niedbałości o kwestie higieniczne. Przyczyny są zróżnicowane: nadpotliwość może być wywołana chorobami, odziedziczonymi genami lub innymi zjawiskami, na które nie mamy wpływu. Trzeba jednak powiedzieć jasno: istnieją skuteczne środki, które pomagają opanować nadmierne pocenie się stóp.

Nadpotliwość stóp i jej objawy

Pocenie się to zjawisko zupełnie naturalne, które jest związane z koniecznością dostosowania się organizmu do warunków panujących na zewnątrz. Wydzielanie potu powoduje obniżanie temperatury ciała. Jeśli jednak zaobserwujemy, że stopy pocą się także w przypadku noszenia odpowiednio dobranego do pogody obuwia, prawidłowego dbania o higienę, to może to być niepokojący objaw. Szczególnie, jeśli ta potliwość nie jest wywołana wysoką temperaturą na zewnątrz czy też szczególnie stresującą sytuacją.

Nadpotliwość stóp: Przyczyny zjawiska

Nadpotliwość stóp
Nadpotliwość stóp (fot. Shutterstock)

Częstą przyczyną zjawiska, jaki jest nadpotliwość stóp, jest nieprawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Zaburzenia endokrynologiczne oraz neurologiczne należą do najczęstszych przyczyn. Sami też możemy pogorszyć sytuację, gdyż spożywanie dużej ilości kawy, różne używki  mogą potęgować nadmierne wydzielanie potu przez stopy. Podobnie jak przyjmowanie niektórych leków, szczególnie tych antydepresyjnych. Grupę poważnych i istotnych przyczyn stanowią także te o podłożu psychologicznym. Stres powoduje większe wydzielanie potu.

Jak sobie poradzić z nadpotliwością stóp?

  1. Na początek warto dokładnie samodzielnie zaobserwować, czy faktycznie mamy do czynienia z nadpotliwością stóp. Należy przede wszystkim zacząć od sprawdzenia, czy obuwie, które nosimy, jest dostosowane do warunków pogodowych, wykonane z odpowiednich materiałów. Trzeba koniecznie zmienić buty wykonane z tworzyw sztucznych na te zrobione ze skóry lub wykończone materiałami przewiewnymi, typu bawełna. Wszystko jest oczywiście uzależnione od pory roku.
  2. Należy też stosować odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji skóry. Prawidłowa higiena nie oznacza tylko regularnego mycia, lecz także stosowanie przeznaczonych do takich sytuacji preparatów. Dobrym pomysłem będzie zakończenie zabiegów higienicznych kąpielą w soli z dodatkami ziołowymi, zapobiegającymi nadmiernej potliwości, antybakteryjnymi i odświeżającymi.
  3. Świetnie sprawdza się mentol, który nie tylko ogranicza pocenie, ale również doskonale zabija nieprzyjemny zapach.
  4. Wielu specjalistów poleca także lawendę.

Masz większy problem z nadpotliwością? Sprawdź jak leczyć tę dolegliwość >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj