Nazwa smog pochodzi z języka angielskiego (smoke) i oznacza „dym” lub „mgłę”. W naszym znaczeniu jest to również mgła, która zawiera zanieczyszczenia powietrza. Główną przyczyną powstawania smogu jest używanie węgla w piecach oraz spaliny samochodowe i dym z zakładów przemysłowych.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje smogu: klasyczny lub fotochemiczny. Ten pierwszy występujące w okresie od listopada do marca, kiedy domy są ogrzewane poprzez spalanie węgla lub odpadów. Fotochemiczny rodzaj pojawia się latem, kiedy temperatura powietrza wynosi ponad 20 stopni. Wtedy na pojawienie się tego rodzaju smogu ma również wpływ duża ilość pojazdów na ulicach.

Co zawiera smog?

Zawiera on różnego rodzaju pyły i substancje zagrażające naszemu zdrowiu. W jego składzie znajdziemy na przykład pyły PM10 i PM2,5 powstające z kurzu, fragmentów roślin, piasku oraz z sadzy. Mogą też zawierać metale ciężkie. Ponadto smog kwaśny, czyli ten klasyczny, zawiera też dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenki azotu, ozon, rtęć, ołów i wiele innych bardzo utrudniających oddychanie substancji. Nic więc dziwnego, że stanowi on duże zagrożenie w dzisiejszych czasach. Należy zwrócić więc uwagę i zadbać o środowisko!

Czytaj więcej: Czym jest PM10, a czym PM2.5? – składniki smogu

Jak zanieczyszczone powietrze wpływa na zdrowie?

Zanieczyszczone powietrze może wywołać poważne konsekwencje nawet u najzdrowszych osób. W lżejszych przypadkach może wywołać:

  • zapalenie spojówek
  • zapalenie krtani i tchawicy
  • zapalenie płuc
  • zaburzenia koncentracji
  • zmęczenie
  • astmę

W skrajnych przypadkach po wieloletnim kontakcie ze smogiem u niektórych osób może się pojawić rak płuc, nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani oraz rak nerki i zatok. Rak pojawia się w momencie zanieczyszczenia powietrza sięgającego powyżej 30%. Ponadto zanieczyszczane powietrze wywołuje też niewydolności serca oraz przyspieszenie starzenia się układu nerwowego.

Smog jest bardzo groźny dla dzieci, które nie są jeszcze tak odporne na wszelkie szkodliwe pyły oraz alergeny. Powinny być na niego wyczulone także kobiety w ciąży. Na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby wywołane zanieczyszczeniem powietrza wpływa także palenie papierosów, które dodatkowo obniżają odporność i wydajność płuc. Właśnie dlatego tak bardo ważne jest to, by ograniczyć czynniki wpływające na pojawianie się smogu i zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza do minimum! Każdy z nas może mieć wpływ na polepszenie się sytuacji. W naszym kraju sytuacja staje się coraz poważniejsza. Coraz więcej miast charakteryzuje się zbyt dużym poziomem smogu. Warto o tym pamiętać!

Zobacz także: Smog a aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj