Ciąża należy niewątpliwie do najważniejszych i najpiękniejszych okresów w życiu niemalże każdej kobiety, ale coraz częściej pojawia się szereg różnorodnych dolegliwości lub powikłań takich jak między innymi cukrzyca ciążowa.

Cukrzyca ciążowa i jej przyczyny

Nadwaga, otyłość, nadciśnienie tętnicze, wiek, kolejna ciąża oraz uwarunkowania genetyczne należą do najczęściej występujących czynników, przyczyniających się do rozwoju cukrzycy ciążowej, oznaczającej natomiast zespół zaburzeń metabolicznych, które objawiają się przede wszystkim podwyższonym poziomem cukru we krwi. Choroba pojawia się głównie między dwudziestym czwartym a dwudziestym ósmym tygodniem ciąży, kiedy przeprowadza się doustny test tolerancji glukozy, zwany powszechnie krzywą cukrową, mający na celu wykrycie cukrzycy ciążowej. Kobiety, znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka, powinny przeprowadzić test już na początku ciąży.

Konsekwencje nieleczonej cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa zwykle przebiega bezobjawowo, ale nierozpoznana lub nieleczona może prowadzić do wielu niebezpiecznych powikłań i dolegliwości zarówno dla przyszłej mamy jak i maleństwa rozwijającego się w jej łonie. Podwyższony poziom cukru we krwi kobiety przenika bowiem przez łożysko do maluszka, pobudzając w ten sposób trzustkę dziecka do zwiększonej produkcji insuliny. Do najczęściej występujących powikłań nieleczonej cukrzycy ciążowej należy między innymi: wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, wielowodzie, stan przedrzucawkowy, zaburzenia oddychania u dziecka po porodzie, nadmierny przyrost masy dziecka w łonie matki (tzw. makrosomia), niedocukrzenie noworodka po porodzie, przedwczesny poród oraz wiele innych.  Podwyższony poziom cukru w życiu płodowym zwiększa również ryzyko nietolerancji glukozy w przyszłości, otyłości, a nawet cukrzycy w późniejszym wieku, dlatego tak ważne jest rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarz przez cały okres ciąży.

Leczenie cukrzycy ciążowej

Podstawę leczenia cukrzycy ciążowej stanowi przede wszystkim odpowiednio dostosowana, z pomocą dietetyka oraz diabetologa, dieta, która polega na zmniejszeniu objętości poszczególnych posiłków, unikaniu cukrów prostych (np. słodyczy, soków owocowych) i tłuszczy oraz regularnej kontroli poziomu cukru we krwi. Po rozpoznaniu choroby przyszła mama powinna pozostać aż do porodu pod ścisłą kontrolą zespołu diabetologiczno – położniczego, posiadającego niezbędną wiedzę i doświadczenie w dziedzinie leczenia cukrzycy ciążowej.  Diabetolog przekazuje kobiecie wszystkie informacje w zakresie diety, samokontroli poziomu cukru we krwi, natomiast lekarz ginekolog czuwa nad prawidłowym rozwojem  maluszka.  Leczenie cukrzycy ciążowej obejmuje: systematyczne pomiary glukozy we krwi przy użyciu glukometru, pomiary ciał ketonowych i glukozy w moczu oraz specjalną, indywidualnie dopasowaną dietę. Prawidłowy poziom glukozy we krwi powinien mieścić się w granicach: na czczo 70 – 90 mg/dl, zaś godzinę po posiłku poniżej 120 mg/dl .W skrajnych przypadkach, kiedy rygorystyczne przestrzeganie diety, nie pozwala uzyskać odpowiednich poziomów glukozy, koniecznością staje się leczenie insuliną.

Czytaj także: Glukoza – normy we krwi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj