Nowotwór krwi to choroba, która atakuje system krwionośny i krew, a także szpik kostny i układ limfatyczny. Czym jest białaczka? Jaki jest jej przebieg? Jakie są objawy białaczki?

Krew składa się z różnych rodzajów komórek. W jej skład wchodzą m.in. czerwone krwinki odpowiadające za transport tlenu, płytki krwi, które wspierają krzepnięcie krwi oraz białe krwinki, które odpowiadają za odporność organizmu i zwalczanie infekcji.

Wszystkie wymienione typy komórek wywodzą się z tzw. komórek macierzystych, z których podczas podziału i dojrzewania może powstać każdy rodzaj komórek krwi.

Kiedy dochodzi do powstania białaczki? Nowotwór krwi pojawia się w momencie gdy zaburzony zostaje proces „różnicowania się” pierwotnych komórek macierzystych. W zależności od tego kiedy i jak zaburzony zostaje ten proces, chory zapada na określony typ nowotworu.

Nieprawidłowy proces różnicowania się komórek krwi prowadzi zazwyczaj do niekontrolowanej, nadmiernej produkcji zbyt dużej liczby niedojrzałych krwinek niezdolnych do pełnienia swoich funkcji. Komórki mogą się także gromadzić w szpiku kostnym, co hamuje prawidłowe funkcjonowanie i czynności innych komórek krwi.

W wyniku zaburzenia dochodzi do powstania jednego z trzech rodzajów nowotworów: białaczki, chłoniaka lub szpiczaka. Więcej informacji o nowotworach krwi znajdziesz na https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Przebieg białaczki i jej objawy

Nowotwór krwi jakim jest białaczka może mieć różny przebieg – ostry lub przewlekły. Nowotwór o charakterze ostrym ma gwałtowny przebieg, a objawy są silne, inaczej niż w przypadku białaczki przewlekłej – nieraz trudnej do zauważenia.

W przypadku ostrej białaczki szpikowej objawami są m.in. bladość, uczucie zmęczenia, osłabienie, wybroczyny, krwawienia z nosa czy błon śluzowych jamy ustnej, powiększenie węzłów chłonnych, gorączka lub stany podgorączkowe, a także bóle kończyn.

Białaczki przewlekłe są trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ nawet przez kilka lat mogą rozwijać się w organizmie nie dając żadnych objawów. Zdarza się, że białaczki przewlekłe diagnozuje się przez przypadek – „przy okazji” wykonywania badań morfologii krwi obwodowej.

Czytaj więcej: Białaczka – czym się objawia i jakie są rokowania?

Nowotwór krwi – diagnostyka

W diagnostyce białaczek kluczowe znaczenie ma morfologia krwi obwodowej. Na chorobę może wskazywać liczba erytrocytów, płytek krwi i leukocytów, a także rozmaz krwinek białych dzięki którym można stwierdzić m.in. niedokrwistość.

Morfologia nie pozwala jednak na postawienie jednoznacznej diagnozy. W celu potwierdzenia lub wykluczenia białaczki pacjent kierowany jest często na badania w ośrodku wysokospecjalistycznym, gdzie wykonuje mu się m.in. zdjęcie RTG, USG, a także pobiera szpik z biodra lub mostka.

Zobacz także: Jak oddać szpik kostny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj