fot.elements.envato.com

Bezsenność to nie tylko problemy z zaśnięciem, lecz także częste wybudzanie się w nocy i zmęczenie w ciągu dnia. Często wystarczy jedynie zmienić swoje nawyki, aby pozbyć się zaburzeń snu. Poniżej opisujemy jakie są przyczyny bezsenności i jak można sobie z nią poradzić domowymi sposobami, by przesypiać całą noc.

Jak rozpoznać bezsenność?

Bezsenność dzielimy na kilka rodzajów ze względu na długość jej trwania: przygodną, krótkotrwałą i przewlekłą. Pierwsza z nich trwa zwykle do kilku dni, a krótkotrwała – nawet kilka tygodni. Natomiast bezsenność przewlekła ma miejsce minimum 3 razy w tygodniu przynajmniej przez miesiąc. Aby prześledzić swoje problemy ze snem, warto regularnie prowadzić dziennik snu, który pomoże w diagnozie zaburzeń snu.

Przyczyny problemów ze snem

Powodów bezsenności jest wiele, lecz najczęściej wymienia się stres i brak stałych godzin snu. Takie zaburzenia częściej występują u osób bezrobotnych i takich, które przechodzą kryzys zawodowy lub rodzinny. Zagrożeni są także ci, którzy nadużywają środków psychoaktywnych – kofeiny, nikotyny oraz alkoholu. Zdarza się, że przyczyną problemów ze snem są poważne schorzenia takie jak różnego rodzaju nowotwory, choroby serca, nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca. Bezsenność może być również objawem zaburzeń lękowych, depresji i uzależnień. W takim przypadku warto skontaktować się z lekarzem, aby rozpocząć farmakoterapię.

Objawy zaburzeń snu

Bezsenność często prowadzi do problemów z koncentracją i pamięcią oraz do obniżonego nastroju. Objawami u osób, które zmagają się z zaburzeniami snu, są również ogólne zmęczenie, senność i brak motywacji do pracy lub nauki. Tym, którzy zmagają się z zaburzeniami snu, towarzyszą także objawy somatyczne np. bóle głowy. Do tego dochodzi stres i frustracja związana z tym, że nie mogą oni zasnąć.

Jak radzić sobie z bezsennością?

Aby pozbyć się zaburzeń snu domowymi sposobami, spróbuj zadbać o higienę swojego snu. Wprowadzenie zaledwie kilku zmian w wieczornej rutynie może pomóc Ci w walce z bezsennością i zmęczeniem w ciągu dnia.

  1. Przed pójściem spać wywietrz pokój i wyłącz urządzenia elektroniczne.
  2. Zgaś światło i zapal świece, które stworzą przyjemny nastrój w sypialni.
  3. Wycisz się przed snem. Dobrym pomysłem będzie wieczorny spacer, medytacja lub lektura ulubionej książki.
  4. Pamiętaj, żeby unikać wysiłku fizycznego tuż przed położeniem się. Lepsze mogą okazać się ćwiczenia rozluźniające i wyciszające.
  5. Nie korzystaj z telefonu i komputera przed samym zaśnięciem. Ekrany tych urządzeń emitują światło niebieskie, które hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu snu.
  6. Zrezygnuj z ciężkostrawnych potraw na kilka godzin przed pójściem spać – utrudnią zaśnięcie i pogorszą jakość twojego snu.
  7. Unikaj alkoholu i innych używek przed zaśnięciem – takie substancje pobudzają organizm, a nie wyciszają go.
  8. Staraj się chodzić spać o tej samej godzinie i nie rób długich drzemek w ciągu dnia.
  9. Wypróbuj techniki relaksacyjne i oddechowe.

Stosując powyższe domowe sposoby na bezsenność, poprawisz jakość swojego snu, a rano obudzisz się wypoczęty. Jeśli jednak podejrzewasz, że trudności w zasypianiu i zmęczenie w ciągu dnia mogą oznaczać poważną chorobę, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj