Strona główna Badania Angioskopia – obserwacja naczyń krwionośnych

Angioskopia – obserwacja naczyń krwionośnych

375
0
Angioskopia
Angioskopia

Angioskopia należy do inwazyjnych metod diagnostycznych. Dzięki niej można obejrzeć wnętrze naczyń krwionośnych.

Dzięki angioskopii można wykryć zmiany powstające w naczyniach wieńcowych. Czasami porównuje się ją USG naczyniowym, jednak to drugie badanie jest o wiele mniej dokładne. Przy tym angioskopię można przeprowadzać tylko na naczyniach o dużej średnicy, tylko i wyłącznie w przypadkach dużego prawdopodobieństwa zmian naczyniowych, miażdżycowych czy tętniaków. Podczas badania uwidoczniają się takie zmiany, jak: żółknięcie lub nadmierny połysk naczyń, zwężanie się naczyń, rozwarstwiona blaszka miażdżycowa, zakrzepy, nieprawidłowości na powierzchni naczyń.

Przebieg angioskopii

Do naczyń wprowadzany jest endoskop, na końcu którego tkwi kamera, pozwalająca na prowadzenie obserwacji. W zewnętrznej części endoskopu tworzy się balon wypełniony mieszaniną kontrastu i roztworu soli. Endoskop wprowadza się przez skórę, uprzednio starannie pozbywając się pęcherzyków powietrza. Naczynia krwionośne przed rozpoczęciem obserwacji są dokładnie czyszczone z krwi, by ta nie zasłaniała drobniejszych zmian. Podczas badania lekarz musi bardzo uważać, by skrzepy na wewnętrznych ściankach przypadkiem się nie oderwały, gdyż w konsekwencji mogą zostać zatkane mniejsze naczynia, a to znów doprowadzić może do zawału mięśnia sercowego. Na koniec przeprowadza się okluzję naczynia wieńcowego.

Wyniki badania i komplikacje

Obserwacje umieszczone w wynikach badań dotyczą po pierwsze barwy naczyń. Niepokojące są informacje o zmianie barwy blaszek miażdżycowych na żółte. Żółty kolor oznaczają dużą ilość lipidów i problemy z drożnością naczyń, a więc u pacjenta występują problemy z krążeniem.

Angioskopia rzadko prowadzi do komplikacji, jednak jak każda inwazyjna metoda niesie ze sobą zagrożenie ich wystąpienia. Do mniej groźnych należą: krwawienie i obrzęki w miejscu nacięcia, zakażenie, reakcje uczuleniowe na kontrast. Poważniejsze i jeszcze rzadziej występujące komplikacje to: zawał serca, uszkodzenie nerek, udar, poważniejsze uszkodzenia naczyń krwionośnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here