Angioskopia należy do inwazyjnych metod diagnostycznych. Dzięki niej można obejrzeć wnętrze naczyń krwionośnych.

Dzięki angioskopii można wykryć zmiany powstające w naczyniach wieńcowych. Czasami porównuje się ją USG naczyniowym, jednak to drugie badanie jest o wiele mniej dokładne. Przy tym angioskopię można przeprowadzać tylko na naczyniach o dużej średnicy, tylko i wyłącznie w przypadkach dużego prawdopodobieństwa zmian naczyniowych, miażdżycowych czy tętniaków. Podczas badania uwidoczniają się takie zmiany, jak: żółknięcie lub nadmierny połysk naczyń, zwężanie się naczyń, rozwarstwiona blaszka miażdżycowa, zakrzepy, nieprawidłowości na powierzchni naczyń.

Angioskopia – przebieg badania

Do naczyń wprowadzany jest endoskop, na końcu którego tkwi kamera, pozwalająca na prowadzenie obserwacji. W zewnętrznej części endoskopu tworzy się balon wypełniony mieszaniną kontrastu i roztworu soli. Endoskop wprowadza się przez skórę, uprzednio starannie pozbywając się pęcherzyków powietrza. Naczynia krwionośne przed rozpoczęciem obserwacji są dokładnie czyszczone z krwi, by ta nie zasłaniała drobniejszych zmian. Podczas badania lekarz musi bardzo uważać, by skrzepy na wewnętrznych ściankach przypadkiem się nie oderwały, gdyż w konsekwencji mogą zostać zatkane mniejsze naczynia, a to znów doprowadzić może do zawału mięśnia sercowego. Na koniec przeprowadza się okluzję naczynia wieńcowego.

Angioskopia – wyniki badania i komplikacje

Obserwacje umieszczone w wynikach badań dotyczą po pierwsze barwy naczyń. Niepokojące są informacje o zmianie barwy blaszek miażdżycowych na żółte. Żółty kolor oznaczają dużą ilość lipidów i problemy z drożnością naczyń, a więc u pacjenta występują problemy z krążeniem.

Angioskopia rzadko prowadzi do komplikacji, jednak jak każda inwazyjna metoda niesie ze sobą zagrożenie ich wystąpienia. Do mniej groźnych należą: krwawienie i obrzęki w miejscu nacięcia, zakażenie, reakcje uczuleniowe na kontrast. Poważniejsze i jeszcze rzadziej występujące komplikacje to: zawał serca, uszkodzenie nerek, udar, poważniejsze uszkodzenia naczyń krwionośnych.

Zobacz także: Angiografia mózgowa pozwala wykryć tętniaka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj