Wziernikowanie krtani, zwane również direktoskopią krtani, jest badaniem krtani przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym. Badanie zleca się w przypadku podejrzenia chorób krtani, a także w celach leczniczych, na przykład gdy konieczne jest usunięcie ciała obcego.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia wziernikowania krtani?

Wziernikowanie krtani przeprowadza się zarówno w celach diagnostycznych, jak i leczniczych, więc wskazań do wykonania badania jest wiele. Badanie pozwala między innymi na zdiagnozowanie chorób takich jak brodawczak krtani, polipy oraz torbiele w obrębie krtani, ciało obce, przewlekłe przerostowe zapalenie krtani, a także choroby fałdów głosowych, znane również pod nazwą obrzęku Reinkego. Wziernikowanie krtani wykonuje się także u pacjentów, u których podejrzewa się stany przedrakowe lub nowotwór krtani. Wskazaniem do przeprowadzenia badania są pewne objawy mogące świadczyć o chorobie krtani, takie jak na przykład odczuwanie bólu przy przełykaniu, długotrwała chrypka, kaszel, uczucie ciała obcego w krtani, a nawet zmiana barwy głosu. Direktoskopia daje również możliwość pobrania fragmentu chorobowo zmienionych tkanek do badania histopatologicznego. Jeżeli badanie jest przeprowadzane w celach leczniczych, najczęściej ma na celu wewnątrzkrtaniowego podania leku.

Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Wziernikowania krtani nie przeprowadza się u kobiet w ciąży, oraz takich, u których istnieje podejrzenie, że mogą być w ciąży. Poza tym, badania nie można wykonać u osób, u których istnieją przeciwwskazania do podania znieczulenia ogólnego.

Jak się przygotować do wziernikowania krtani?

Zanim przeprowadzi się wziernikowanie krtani, zaleca się wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia, RTG klatki piersiowej oraz EKG. Przez co najmniej sześć godzin przed badaniem nie należy jeść ani pić. Jeżeli pacjent nosi protezę, musi ją zdjąć bezpośrednio przed wziernikowaniem krtani. Poza tym, podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach oraz alergiach, szczególnie na leki i środki znieczulające. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić chwilowe zaprzestanie przyjmowania niektórych leków.

Jak przebiega wziernikowanie krtani?

Przed wziernikowaniem pacjentowi podaje się znieczulenie ogólne. Podczas badania pacjent leży na plecach, a jego głowa zostaje lekko odchylona do tyłu w celu ułatwienia wprowadzenia endoskopu. Po podaniu znieczulenia przez jamę ustną wprowadza się laryngoskop, który jest mocowany na dźwigni, która umieszczana jest w okolicach mostka pacjenta. Dzięki temu, laryngoskop jest stabilnie zamocowany podczas całego badania. podczas wziernikowania dokładnie ogląda się krtań pacjenta w dużym powiększeniu, a jeżeli zajdzie taka konieczność pobiera się fragmenty tkanek, które następnie przesyłane są do laboratorium i poddawane badaniu histopatologicznemu.

Zwykle już kilka godzin po badaniu pacjent może pić i jeść, natomiast zaleca się, aby przez kilka dni po wziernikowaniu krtani nie mówić, ponieważ mogłoby to spowodować nadwyrężenie gardła i utrudnione gojenie. Przez dobę po badaniu pacjent pozostaje w szpitalu pod kontrolą lekarską.

Jakie powikłania mogą się pojawić po wziernikowaniu krtani?

Zwykle wziernikowanie krtani nie wiąże się z ryzykiem trwałych, groźnych powikłań. Po badaniu może wystąpić podrażnienie gardła, chrypka lub zmiana barwy głosu, która ustępuje zwykle po pewnym czasie. Jeżeli objawy nie ustąpią lub nasilą się, należy koniecznie zgłosić się do lekarza na kontrolę. Badanie może prowadzić również do niegroźnego skaleczenia błon śluzowych w obrębie krtani. Bardzo rzadko po direktoskopii pojawiają się poważne powikłania, takie jak odma śródpiersiowa, perforacja ściany gardła czy obrzęk krtani.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj