Badanie USG mięśni i stawów jest jednym z podstawowych badań, które służy diagnostyce chorób i uszkodzeń w obrębie mięśni oraz stawów, a także przylegających ścięgien. Jest wykonywane często po wypadkach i urazach, jednak służy również rozpoznawaniu zmian o charakterze guzowatym czy zapalnym.

Kiedy zaleca się wykonanie USG ścięgien i mięśni?

USG stawów i mięśni wykonuje się w wielu przypadkach, kiedy stwierdza się różnego typu nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu tych narządów. Przede wszystkim USG stawów i mięśni pozwala na ocenę ich struktur, przez co możliwe jest zaobserwowanie zmian pourazowych, ich wielkości, rodzaju oraz dokładnego umiejscowienia. W związku z tym, USG stawów i mięśni wykonuje się często po przebytym urazie, stanie zapalnym lub wypadku w wyniku, którego mógł zostać uszkodzony jakiś mięsień lub staw. Dodatkowo, badanie USG pozwala na określenie rozległości procesów naprawczych, jakie zachodzą w mięśniach, a nawet rozległości krwiaków. Często USG mięśni i stawów jest wykorzystywane do rozpoznawania lokalizacji i kontroli stanu blizn w obszarze mięśni, niewidocznych na zdjęciach RTG ciał wolnych oraz zmian guzowatych.

Dzisiejsza technologia umożliwia badanie praktycznie wszystkich grup mięśni i stawów. Najczęściej wykonuje się USG tych mięśni i stawów, które są najbardziej ruchome i narażone na przeciążenia. Jednym z częściej wykonywanym badań tego typu jest USG barku. Ze względu na dużą ekspozycję na urazy, często konieczne jest wykonanie USG stawu łokciowego oraz innych stawów ręki. Równie często wykonuje się USG stawów i mięśni kończyn dolnych, na przykład stawu biodrowego, stawu kolanowego oraz stawów stopy i ścięgien Achillesa.

Jak wygląda badanie USG mięśni i stawów?

Badanie USG obejmuje zwykle cały obszar mięśni i łączących się z nimi stawów. Przykładowo, można zbadać takie jednostki jak ścięgna razem z przyczepami, kaletki mięśni i ścięgien, brzuśce mięśniowe, pochewki mięśniowe i pochewki ścięgien oraz brzuśce mięśniowe. W zależności od tego, jakie grupy mięśni i stawów są badane podczas USG, pacjent kładzie się lub siada w nieco innym ułożeniu. Zwykle badanie jest wykonywane w układzie statycznym, jednak w niektórych przypadkach zaleca się badanie dynamiczne. Takie badanie stosuje się zwłaszcza w diagnostyce stanów zapalnych oraz patologii przeciążeniowych. Po ustawieniu się w odpowiedniej pozycji, w której lekarz ma swobodny dostęp do badanych mięśni i stawów, badany obszar jest smarowany specjalnym żelem, który wzmacnia przewodzenie fal akustycznych, przez co umożliwia wykonanie badania. Po nasmarowaniu pacjenta żelem, diagnosta przesuwa głowicą po jego ciele. Obrazowane obszary są widoczne w czasie rzeczywistym na ekranie aparatu ultrasonograficznego, przez co lekarz ma możliwość dokładnego przyjrzenia się konkretnym, niepokojącym fragmentom mięśni lub stawów.

Jeżeli badanie jest wykonane prawidłowo, jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne, jedynie zbyt silny nacisk na uszkodzone obszary może powodować ból i uczucie dyskomfortu. Badanie można wykonywać nawet kilkukrotnie, jeżeli tylko istnieją ku temu wskazania. USG niekiedy wykonuje się powtórnie w celu monitorowania poprawy stanu uszkodzonych mięśni i stawów.

Jak przygotować się do badania USG mięśni i ścięgien?

Tak jak w przypadku większości badań USG, badanie mięśni i ścięgien nie wymaga żadnego przygotowania. Nie ma wskazań do bycia na czczo lub odstawienia zażywania niektórych typów leków. Warto jednak wziąć ze sobą dokumentację medyczną i wyniki poprzednio wykonywanych USG. Poza tym, ze względów praktycznych najlepiej założyć ubrania, które będzie można w łatwy sposób podwinąć lub zdjąć w celu odsłonięcia badanej części ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj