Badanie USG nerwów obwodowych jest możliwe dzięki nowoczesnym aparatom, które pozwalają na uwidocznienie nerwów oraz wszelkich nieprawidłowości w ich budowie czy ułożeniu. USG nerwów obwodowych jest stosowane w diagnostyce problemów neurologicznych, które mogą być wykryte nawet we wczesnym stadium.

Dlaczego badanie nerwów jest tak ważne?

Mogłoby się wydawać, że zazwyczaj wykonuje się USG konkretnych narządów, które są ukryte w naszym ciele. To fakt, dużo częściej istnieje potrzeba zrobienia USG na przykład tarczycy, narządów płciowych czy jamy brzusznej, co nie oznacza, że USG nerwów obwodowych nie dostarcza ważnych informacji. Badanie nerwów jest bardzo ważne ze względu na to, że nerwy są odpowiedzialne za przewodzenie impulsów nerwowych, przez co sterują pracą mięśni i odbierają bodźce z otoczenia. Nerwy obwodowe są szczególnie istotne, ponieważ docierają do mięśni oraz wszystkich narządów wewnętrznych. Uszkodzenie mięśni może nastąpić na przykład z powodu choroby wewnętrznej lub urazu mechanicznego. Nieprawidłowe działanie nerwów bardzo często prowadzi do bólu, ograniczenia odczuwania bodźców, ograniczenia ruchowego, a nawet zaniku mięśni. Trzeba pamiętać, że tkanka nerwowa jest bardzo mało elastyczna i podczas urazów łatwo ulega przerwaniu, w przeciwieństwie do mięśni, które dzięki swojej elastyczności wytrzymują nawet duże przeciążenia.

Jakie nerwy są badane podczas USG nerwów obwodowych?

USG nerwów obwodowych jest badaniem, które pozwala na obejrzenie budowy, grubości, a także przebiegu nerwów kończyn dolnych i górnych. Jeżeli chodzi o kończyny dolne, najczęściej bada się nerwy: łydkowy, piszczelowy, kulszowy oraz strzałkowy. Nerwy, które są oceniane podczas badania USG kończyny górnej to nerw łokciowy, promieniowy oraz pośrodkowy. W niektórych przypadkach, na przykład w sytuacji uszkodzenia całej grupy nerwów, zaleca się zbadanie innych, mniejszych nerwów. Zwykle podczas badania śledzi się dany nerw od miejsca, gdzie się zaczyna do jego rozgałęzień.

Jakie są wskazania do wykonania USG nerwów obwodowych?

Wykonanie USG nerwów obwodowych zaleca się szczególnie osobom, które przeszły jakiś uraz i odczuwają silne bóle, które mogą być spowodowane uszkodzeniem nerwów. W takich przypadkach diagnozuje się najczęściej przerwanie nerwu, obrzęk oraz nerwiaki pourazowe. Niekiedy ból nerwów jest wywołany przez stan zapalny. Badanie ultrasonograficzne nerwów wykonuje się również aby potwierdzić lub wykluczyć podejrzenie takich przypadłości o charakterze uciskowym jak usidlenie nerwu łokciowego czy zespół cieśni nadgarstka. W takiej sytuacji możliwe jest określenie nieprawidłowości w położeniu nerwów. USG nerwów zaleca się również wtedy, gdy podejrzewa się zmiany zachodzące w obrębie nerwów, na przykład guzy tkanek miękkich, które naciskają na nerw czy guz osłonki nerwowej. Drugim rodzajem nieprawidłowości dotykającym nerwy obwodowe są patologie dotyczące tkanki nerwowej, a nie otaczających ją struktur. W takiej sytuacji ból jest spowodowany bardzo często przerostem tkanki nerwowej albo tłuszczowej i włóknistej w okolicach nerwu.

Jak przebiega badanie USG nerwów obwodowych i jak się do niego przygotować?

Badanie USG nerwów nie różni się niczym od większości badań USG. Lekarz pokrywa badany obszar ciała pacjenta specjalnym żelem, który umożliwia obrazowanie nerwów, a następnie przesuwa po badanej kończynie głowicą ultrasonograficzną. Badanie jest w pełni bezpieczne, nieinwazyjne i może być wykonywane kilkukrotnie podczas kontroli postępów leczenia. Do badania ultrasonograficznego nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać. Warto mieć przy sobie wszystkie dotychczasowe wyniki badań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj