Badanie USG pęcherza moczowego wykonuje się w przypadkach podejrzenia wielu chorób dotykających układ moczowy, stwierdzenia nieprawidłowości lub w celu kontroli pooperacyjnej. Badanie to jest jednym z podstawowych sposobów oceny stanu, budowy oraz rozmiarów pęcherza moczowego, a w przypadku diagnozowania różnych dolegliwości, często jest wykonywane razem z badaniem moczu oraz kompletem innych badań.

Kiedy zaleca się wykonanie USG pęcherza moczowego?

W wielu przypadkach USG pęcherza moczowego wykonuje się jako część badania układu moczowego, czyli przeprowadza się od razu USG nerek. Badanie ultrasonograficzne układu moczowego zaleca się, gdy u pacjenta stwierdzi się pewne objawy, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy pęcherza lub nerek. Badanie wykonuje się jeżeli pacjent cierpi na przewlekłe, silne bóle w okolicy lędźwiowej lub w przypadku podejrzenia kamicy układu moczowego. USG jest niezbędne w diagnozowaniu chorób pęcherza objawiających się między innymi zmianą koloru lub zapachu moczu, popuszczaniem moczu oraz utrudnionym lub zbyt częstym oddawaniem moczu. Badanie ultrasonograficzne układu moczowego wykonuje się również w przypadku palpacyjnego wykrycia guzka w okolicy nerkowej oraz po przeszczepie nerki. Kontrolę tego typu stosuje się również w celu oceny funkcjonowania nerek i pęcherza po przebytych chorobach i zabiegach, takich jak biopsja nerek, drenaż ropnia czy torbieli. Przeprowadzenie badanie ultrasonograficznego jest również niezbędne w ocenie wrodzonych wad pęcherza.

Jak się przygotować do USG pęcherza moczowego?

Bardzo ważne jest żeby w trakcie badania pęcherz moczowy pacjenta był jak najbardziej wypełniony. Pozwoli to na ocenę kształtu pęcherza oraz grubości jego ścian, co byłoby niemożliwe gdyby pęcherz był pusty. Najlepiej żeby około godzinę przed badaniem wypić 1,5 litra wody, tak aby bezpośrednio przed badaniem odczuwać parcie na oddanie moczu. Ważne jest również żeby nie pić żadnych napojów gazowanych, należy wybrać niegazowaną wodę źródlaną. Poza tym, co najmniej jeden dzień przed badaniem nie można spożywać ciężkostrawnych pokarmów. Lepiej zrezygnować z produktów takich jak fasola, groch, kapusta czy cebula, ponieważ mogą one spowodować wzdęcia, co utrudni wykonanie badania. Jeżeli badanie jest wykonywane rano, należy być na czczo. Jeżeli natomiast badanie USG pęcherza moczowego będzie przeprowadzane popołudniu, zaleca się powstrzymanie od posiłków przez co najmniej cztery godziny przed badaniem. Pacjentom, którzy mają problemy z nadmierną ilością gazów w jelitach zaleca się stosowanie środków zmniejszających wzdęcia. Ważne jest również żeby rano w dniu badania lub ewentualnie wieczorem w dniu poprzedzającym, wypróżnić się, ponieważ masy kałowe oraz gazy mogą zakłócać fale ultradźwiękowe i znacznie utrudnić lub nawet uniemożliwić wykonanie badania.

Jak przebiega badanie ultrasonograficzne pęcherza moczowego?

Podczas badania USG pęcherza moczowego pacjent zazwyczaj leży na plecach, jednak czasami lekarz może poprosić o położenie się na boku. Przed rozpoczęciem badania lekarz pokrywa brzuch pacjenta specjalnym żelem, który umożliwia przeprowadzenie ultrasonografii. Po nałożeniu żelu do brzucha badanej osoby przykładana jest głowica ultrasonograficzna, dzięki której pęcherz jest uwidoczniony na ekranie aparatu ultrasonograficznego. Podczas badania lekarz wykonuje odpowiednie pomiary, określa między innymi wielkość i strukturę narządów wewnętrznych, dzięki czemu możliwe jest porównanie tych parametrów z ogólnie przyjętymi normami. Czasami badanie wykonuje się również po opróżnieniu pęcherza. Ultrasonografia trwa zazwyczaj od 15 do 20 minut i jest badaniem bezbolesnym oraz całkowicie bezpiecznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj