fot. elements.envato.com

Witamina L, a właściwie L1 została odkryta i opisana w latach trzydziestych ubiegłego stulecia przez dr. W. Nakahara. Właściwie witamina L1 jest organicznym związkiem chemicznym należącym do aminokwasów aromatycznych, czyli kwasem antranilowym. Jest aminową pochodną kwasu benzoesowego (dokładnie kwas dwu aminobenzoesowy). Nie jest składnikiem mineralnym ani odżywczym – jest prekursorem tryptofanu. Witamina L bierze udział nie tylko w przemianach aminokwasów aromatycznych jest również niezbędna do syntezy alkaloidów u roślin. Jej nazwa prawdopodobnie pochodzi stąd, że przez niektórych naukowców uważana jest za niezbędny czynnik laktacji.

Pomimo tego, iż w ostatnich latach naukowcy przestali uważać kwas antranilowy, czyli witaminę L1 za witaminę w pełnym tego słowa znaczeniu, ze względu na małe znaczenie dla zdrowia i życia człowieka, jednak jej działanie m. in. antydepresyjne czy też przeciwzapalne nie jest dla nas bez znaczenia. Poprawia także nasze samopoczucie, dzięki syntezie serotoniny i tryptofanu.

Witamina L1 – dawkowanie

Suplementy diety (przy zastosowaniu witaminy L1) dostaniemy w każdej aptece w formie tabletek. Jej dawkowanie powinno wynosić od 0,5 do 1 g/dobę. Witamina L1 wykazuje synergizm (wzajemne wzmocnienie działania kilku substancji), z witaminami C i B 6 oraz z substancjami uspokajającymi i antydepresyjnymi. Wszystkim nam znany furosemid (pochodna kwasu antranilowego), wykorzystywany jest, jako lek moczopędny. Natomiast fenamaty inne pochodne witaminy L, znalazły swoje zastosowanie, jako lek przeciwbólowy.

Dotychczas nie udało się potwierdzić negatywnego wpływu hiperwitaminozy witaminą L1 na organizm człowieka.

Czym grozi niedobór witaminy L1?

Wiadomo, że brak witaminy L1 może być groźny dla zdrowia, gdyż bierze ona udział w wielu procesach fizjologicznych. Jest prekursorem tryptofanu, przez niektórych badaczy uważana jest za niezbędny czynnik laktacji, działa antyseptycznie, antydepresyjnie, u zwierząt zwiększa mleczność, pobudza wydzielanie mleka u matek karmiących piersią, jest niezbędna do syntezy alkaloidów u roślin, uczestniczy w przemianie aminokwasów aromatycznych, wpływa na poprawę naszego samopoczucia poprzez zwiększenie syntezy tryptoflanu i serotoniny, pozytywnie wpływa na leczenie przewlekłych chorób skóry i włosów wywołanych na tle zaburzeń białkowych i aminokwasowych.

Niedobór witaminy L1 w naszym organizmie prowadzi do występowania stanów lękowych i depresyjnych, wywołuje stres, przewlekłe choroby skórne, przewlekłe choroby włosów, obniża też laktację, prowadzi do wywołania stanów lękowych, niepokoju nocnego, wpływa na obniżenie nastroju.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj