fot. adobestock.com

Pojawienie się w domu robaków to z pewnością mało komfortowa sytuacja, w przypadku której szukamy jak najszybszego rozwiązania. Podstawą jest w tym przypadku odpowiednia diagnoza problemu, czyli prawidłowe rozpoznanie robaków, którymi bardzo często są karaluchy. Skąd biorą się one w domu? Jak znaleźć gniazdo karaluchów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Skąd się biorą karaluchy w domu?

Karaluchy, a właściwie karaczany lub inaczej prusaki, ponieważ tak brzmi ich prawidłowa nazwa to robaki, które bardzo często pojawiają się w domach, a ich obecność nie musi być związana z problemami z utrzymaniem czystości.

Skąd zatem się biorą karaluchy? Otóż, najczęściej są one zwyczajnie przynoszone do domów przez mieszkańców, np. wraz z żywnością zakupioną w sklepie. Ryzyko wpuszczenia do domu karaluchów występuje również w przypadku zamawiania przez Internet używanego sprzętu domowego, ponieważ robaki mogą znajdować się w przesyłce lub samym urządzeniu.

W jaki jeszcze sposób karaluchy mogą dostać się do domu?

Z pewnością nie każdy ma świadomość, że korzystają one również z kanałów kanalizacji i wentylacji, co pozwala im dostać się do ciepłego, pełnego pożywienia i wody miejsca, którym są między innymi kuchenne szafki oraz okolice umywalek i zlewów. Dzieję się tak ponieważ prusaki i karaluchy są w stanie przeżyć bez wody tylko 7 dni.

Dlatego też warto ograniczyć prusakom dostęp do wody poprzez blokowanie korkiem odpływów i przecieraniem do sucha blatów, umywalek, zlewów i innych miejsc gdzie gromadzi się woda. Ryzyko obecności karaluchów w domu rośnie także w przypadku mieszkań zlokalizowanych w pobliżu restauracji, basenów, punktów gastronomicznych, czy sklepów zoologicznych.

Jak znaleźć gniazdo karaluchów?

Mając świadomość tego, skąd biorą się karaluchy w domu warto wiedzieć również to, jak znaleźć ich gniazda i miejsca gromadzenia się. Zwykle kryjówki karaluchów znajdują się w ciepłych, ciemnych i wilgotnych miejscach, jednak istotne jest także to, że karaluch tak naprawdę potrafi dostosować się do praktycznie każdych warunków.

W związku z tym poszukiwania warto rozpocząć od sprawdzenia szafek (szczególnie tych z jedzeniem) oraz przestrzeni za szafkami oraz pod umywalkami i zlewem. Bardzo dokładnie należy sprawdzić również okolice listew przypodłogowych, pod urządzeniami AGD, które wytwarzają ciepło (zmywarka, lodówka, ekspres do kawy, czajnik), a nawet otwarte przestrzenie, gdzie mogły znajdować się resztki jedzenia, okruchy oraz woda.

Jak wygląda karaluch?

Chcąc znaleźć i wytępić karaluchy należy wiedzieć, jak one tak naprawdę wyglądają.

Karaluch jest bowiem owadem, którego długość sięga maksymalnie trzech centymetrów. Posiada pancerz z twardej powłoki w ciemnobrązowym lub bursztynowym (rudym) kolorze, a także długie biczykowate czułki, trzy pary nóg, dzięki którym bardzo szybko się porusza również po powierzchniach pionowych.

Warte podkreślenia jest także to, że samce posiadają duże skrzydła, gdzie samice nie mają ich praktycznie wcale. Mimo posiadania skrzydeł karaluchy i prusaki nie latają, przemieszczając się jedynie biegając.

Jak skutecznie wytępić karaluchy?

Ze względu na fakt, że karaluchy są w stanie przystosować się do różnych warunków ich wytępienie może być naprawdę trudne. Podstawą jest w tym przypadku znalezienie miejsc, w których mogą się one znajdować, a następnie ich wyczyszczenie oraz wyrzucenie żywności, w której mogą znajdować się prusaki.

W sytuacji, gdy karaluchów jest niewiele i nie zdążyły się one jeszcze rozmnożyć można spróbować wykorzystać domowe sposoby ich zwalczania, czyli min. za pomocą octu, liści laurowych, czy kocimiętki. Karaluchy nie lubią bowiem zapachu tych produktów.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że ciężko ocenić ilość karaluchów obecnych w domu, a także to, jak długo już w nim przebywają. W związku z tym samodzielne zwalczenie karaluchów może być naprawdę trudne, dlatego też zalecamy przeprowadzić profesjonalną dezynsekcję z lokalną firmą DDD.

Dezynsekcje prusaków wykonują te same firmy DDD, które oferują również zwalczanie pluskiew Warszawa. Dezynsekcja polega na przeprowadzeniu zabiegu żelowania na prusaki przy użyciu odpowiedniego środka biobójczego lub zastosowaniu metody zamgławiania ULV z odpowiednią mieszanką środków chemicznych. Metoda żelowania zwykle jest zalecane ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców oraz długo miesięczną ochronę przed nawrotem karaluchów i prusaków. Karaluchy niestety często wracają z sąsiednich lokali mieszkalnych poprzez nieszczelne piony wentylacyjne dlatego warto pomyśleć o ich uszczelnieniu, aby prusaki i karaluchy miały utrudniony dostęp do naszego mieszkania.

Ostatecznie sposób zwalczania karaluchów dobiera się do ich ilości oraz miejsca występowania, ale więcej informacji na ten temat można uzyskać na lokalnych stronach firm dezynsekcyjnych pod hasłem: dezynsekcja Warszawa.

Podsumowując na zakończenie należy stwierdzić, że karaluchy to bardzo sprytne owady, które mogą dostać się do domu na wiele sposób, zwykle przez przypadek, jednak ich skuteczne pozbycie się może przysporzyć nam nie lada wyzwanie. Jeśli szanujesz swój czas i nerwy zalecamy skorzystanie z usług profesjonalnych lokalnych firm DDD, które zajmują się dezynsekcją od wielu lat, ponieważ daje to gwarancję skutecznego i długotrwałego rozwiązania problemu. Przykładem może być działająca na terenie Warszawy i jej okolic od 2000 roku firma PRUSATOR, której oferta jest dostępna pod linkiem: https://prusator.pl