Spirometria, zwana również badaniem pojemności płuc, jest jednym z najczęściej przeprowadzanych badań czynnościowych płuc. Podczas badania pacjent oddycha przez specjalny aparat zwany spirometrem, dzięki czemu możliwa jest ocena pojemności płuc oraz wydolności dróg oddechowych. Spirometria jest przeprowadzana w diagnostyce wielu chorób płuc oraz całego układu oddechowego. Badanie jest zalecane również osobom palącym papierosy, w celach profilaktycznych. Jak przebiega badanie spirometryczne i jak najlepiej się do niego przygotować?

Jakie są wskazania do przeprowadzenia spirometrii?

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia spirometrii jest podejrzenie chorób płuc oraz astmy oskrzelowej. Spirometrię przeprowadza się również u pacjentów, którzy są narażeni (na przykład w pracy) na działanie szkodliwych substancji, które występują w powietrzu. Często badanie pojemności płuc zleca się pacjentom, u których stwierdza się bóle w klatce piersiowej, deformacje klatki piersiowej, przewlekły, męczący kaszel, świszczący oddech lub duszność wysiłkową czy spoczynkową. Niekiedy badanie spirometryczne pozwala na poznanie przyczyny szybkiego męczenia się. Spirometria jest wskazana również u osób, które nałogowo palą papierosy. Poza tym, badanie przeprowadza się u pacjentów, którzy przeszli operacje płuc, w celu kontroli efektów i postępów rekonwalescencji.

Kiedy nie można przeprowadzić badania pojemności płuc?

Spirometrii nie przeprowadza się u pacjentów, którzy w okresie od 2 tygodniu do 6 miesięcy przed planowanym badaniem przeszli operację okulistyczną. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania jest również rozwarstwienie siatkówki, tętniak tętnic mózgowych lub aorty, dolegliwości bólowe występujące w obszarze jamy brzusznej lub klatki piersiowej oraz niedawno przebyty zawał serca. Spirometrii nie można przeprowadzić także u pacjentów, u których pojawia się krwioplucie nieznanego pochodzenia.

Jak przygotować się do badania pojemności płuc?

Przez minimum cztery godziny przed planowaną godziną przeprowadzenia badania należy powstrzymać się od palenia papierosów. Ponadto, przed badaniem nie należy pić alkoholu. Ważne jest również to, aby na badanie założyć luźne ubranie, które nie będzie uciskało ciała, szczególnie w okolicach klatki piersiowej oraz brzucha. Zaleca się, aby w dniu badania nie podejmować wzmożonego wysiłku fizycznego. Poza tym, lepiej unikać ciężkich, bardzo obfitych posiłków, napojów gazowanych, a także mocnej herbaty i kawy. Oprócz tego, podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować lekarza o wszystkich odczuwanych dolegliwościach, przyjmowanych lekach oraz przebytych i aktualnych chorobach.

Jak przebiega spirometria?

Badanie spirometryczne jest przeprowadzane za pomocą specjalnego aparatu, który połączony jest z ustnikiem, przez który się oddycha. Podczas spirometrii pacjent siedzi na krześle. Ważne jest zachowanie prawidłowej pozycji, nie należy się garbić. Poza tym niezwykle istotne jest prawidłowe przyłożenie ustnika, więc dobrze przećwiczyć to wcześniej. Podczas spirometrii należy słuchać poleceń osoby przeprowadzającej badanie i stosować się do jej zaleceń. Przed badaniem spirometrycznym zaleca się, aby pacjent wykonał kilka głębokich oddechów. Po tym, konieczne jest wzięcie bardzo głębokiego wdechu, przyłożenie ust do ustnika, a następnie jak najszybsze wydmuchanie całego powietrza z płuc.  W czasie jednego badanie próba jest powtarzana zwykle trzy razy. Badanie trwa zaledwie kilka minut, jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Spirometria może być powtarzana dowolnie często, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Badanie można wykonywać również u kobiet w ciąży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj