Tasiemiec jest schorzeniem pasożytniczym, należącym do tzw. płazińców, czyli robaków płaskich. Chorobą możemy się zarazić poprzez zjedzenie niedogotowanego mięsa lub na skutek niedostatecznej higieny osobistej. Te, które bytują w jelicie człowieka, otrzymują od nas idealne pożywienie, pod postacią strawionego pokarmu. Mają jednocześnie silnie rozbudowany układ rozrodczy, co pozwala im na składanie ogromnej ilości jaj – dochodzącej nawet do 100 tysięcy.

Tasiemiec u dzieci

U dzieci występują różne rodzaje tasiemca. Pośród najczęściej diagnozowanych znajdują się zachorowania wywołane przez:

  • Tasiemca uzbrojonego,
  • Tasiemca nieuzbrojonego,
  • Tasiemca karłowatego,
  • Bruzdogłowca szerokiego.

Budowa tasiemca

Poszczególne rodzaje tasiemca różnią się pomiędzy sobą zarówno żywicielami, jak i podstawową morfologią. Tasiemiec karłowaty osiąga długość nieprzekraczającą 10 centymetrów, natomiast bruzdogłowiec szeroki może mierzyć nawet 20 metrów. Ciało każdego tasiemca jest w sposób silnie wyróżniający, podzielone na określone człony, noszące nazwę proglotydy. W każdej z nich znajduje się pełen układ rozrodczy, co w razie rozdzielenia umożliwia dalsze rozmnażanie.

Drogi zakażenia tasiemcem

Człowiek, dziecko jest zwykle dla tasiemca żywicielem ostatecznym. Oznacza to, że w organizmie dochodzi do rozwoju dorosłych osobników oraz rozmnażających się form pasożyta. Najpowszechniej wszelkie schorzenia pasożytnicze wiążemy z niedostatecznym poziomem higieny osobistej. Jednak w przypadku tasiemca nie jest to tak oczywiste, gdyż zaniedbania związane z czystością mogą przyczynić się do zakażenia, ale nie muszą stanowić wyłącznej przyczyny. Znanych jest wiele możliwości zakażenia tasiemcem, nie bez znaczenia pozostaje rodzaj, tych robaków płaskich, gdyż mogą one występować w różnych pokarmach.

  • Mięso wołowe może zawierać tasiemca nieuzbrojonego,
  • Mięso rybie może zawierać bruzdogłowca szerokiego,
  • Mięso wieprzowe (również dzika) może zawierać tasiemca uzbrojonego.

Jeśli chodzi o zakażenie poprzez mięso, to może do niego dojść jedynie w sytuacji, gdy zjedzone zostanie w postaci surowej lub niedogotowanej. Przeprowadzenie odpowiedniej obróbki termicznej zabija wszelkie larwy tasiemca. Nie ma więc obawy, że przy zwykłym obiedzie doprowadzimy do zarażenia dziecka tasiemczycą.

W sporadycznych przypadkach człowiek może się również stać żywicielem pośrednim tasiemca. W takiej sytuacji mówimy o chorobie o nazwie wągrzyca. Pasożyt zagnieżdża się wówczas w takich narządach jak serce, mózg czy gałka oczna. Taka postać choroby może być bardzo niebezpieczna. Występuje w sytuacji, gdy dojdzie do zakażenia organizmu jajami tasiemca. Mogą one występować na nieodpowiednio umytych produktach spożywczych. Jeśli dziecko, które wydali pasożyta z organizmu, nie umyje rąk po defekacji, może doprowadzić do samozakażenia wągrzycą. W odchodach będą znajdowały się również jaja, które mogą przedostać się do ustroju drogą fekalno-oralną.

Jak objawia się tasiemczyca u dziecka?

Jeśli w organizmie dziecka występuje stosunkowo niewielka ilość pasożytów możliwe, że nie będą dostrzegalne żadne nieprawidłowości. Tasiemce jednak będą się namnażać, korzystając z pokarmu, jaki spożywa dziecko, wówczas może dojść do wystąpienia mało charakterystycznych objawów chorobowych.

  • Bóle głowy,
  • Nudności,
  • Bóle brzucha,
  • Problemy z nauką oraz koncentracją,
  • Spadek apetytu, lub w rzadszych przypadkach znaczące jego nasilenie,
  • Biegunki,
  • Spadek masy ciała.

Tasiemiec, który umiejscawia się w przewodzie pokarmowym dziecka, nieustannie produkuje antygeny, które są obce dla ludzkiego układu odpornościowego. Powoduje to, że często pierwszymi objawami tasiemczycy u dziecka, są symptomy typowo alergiczne, jak silna wysypka na skórze.

W sytuacji, gdy dojdzie do zainfekowania jajami tasiemca i człowiek stanie się żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego, występują odmienne objawy, uzależnione od zajętego narządu.

  • Zagnieżdżenie się tasiemca w mięśniu sercowym może wywoływać zaburzenia rytmu serca,
  • Zagnieżdżenie się tasiemca w mózgu może powodować drgawki,
  • Zagnieżdżenie się tasiemca w gałce ocznej może wywołać zaburzenia widzenia.

Niekiedy u dziecka zarażonego tasiemczycą, obserwuje się znaczną ospałość oraz chroniczne zmęczenie, dodatkowo powłoki skórne mogą być bardzo blade. Są to symptomy wskazujące na anemię. Najczęściej pojawia się w wyniku zakażenia bruzdogłowcem szerokim, który do rozwoju potrzebuje wysokich dawek witaminy B12 i pobiera ją z ustroju i pokarmu dziecka, w konsekwencji u dziecka występuje niedobór i niedokrwistość.

Zobacz także: Objawy tasiemca u dzieci

Jak diagnozuje się tasiemca u dziecka?

W niektórych sytuacjach już rodzice mogą z dużym prawdopodobieństwem postawić rozpoznanie tasiemczycy u dziecka. W kale chorego występują bowiem wyraźne proglotydy, czyli fragmenty pasożyta, które są wydalane.

Dokładana diagnostyka opiera się o badanie kału. W pierwszej kolejności należy skupić się na samej obecności pasożytów, a następnie określić ich rodzaj, dla wdrożenia lepszej formy leczenia. Jeśli pasożyt umiejscowił się poza przewodem pokarmowym, to w celu jego stwierdzenia konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Tasiemiec – leczenie u dzieci

Leczenie tasiemczycy u dzieci opiera się głównie na podawaniu środków farmakologicznych. Obecnie najpowszechniej stosuje się lek o nawie prazykwantel – najczęściej wyleczenie osiąga się po przyjęciu jednej dawki preparatu.

Trudniejszym zadaniem jest wyleczenie wągrzycy. W takiej sytuacji konieczne jest przyjmowanie prazykwantelu lub albendazolu nawet przez kilkanaście dni. W leczeniu uzupełniającym stosuje się steroidy.

Profilaktyka

Leczenie tasiemczycy, po jej wykryciu jest bardzo ważną kwestią. Konieczne jest jednak również odpowiednie zapobieganie chorobie. Pamiętajmy, aby myć jedzenie przed podaniem go dziecku i nauczmy swoje pociechy mycia rąk przed posiłkiem, po powrocie z podwórka, czy po skorzystaniu z toalety. Dbajmy, aby mięso, jakie podajemy, było zawsze odpowiednio wysmażone, gdyż niebezpieczeństwo kryje się w surowym lub niedogotowanym. Jeśli lubimy jeść dziczyznę i często gości w naszym domu, wybierajmy jedynie takie mięso, które było poddane badaniom na obecność pasożytów.

Czytaj również: Bąblowica – dowiedz się czym jest tasiemiec bąblowcowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj