Gorączką u dziecka nazywamy stan, gdy temperatura jego ciała jest równa bądź większa niż 38,5 stopnia Celsjusza. Jeśli poza nią nie występują jakiekolwiek inne objawy to szczególnie u najmłodszych, poszukiwanie przyczyny jest wysoce kłopotliwe. Największy niepokój gorączka taka wzbudza jeśli pojawi się u dzieci przed 3 rokiem życia. Nomenklatura medyczna określa ją mianem gorączki o nieznanym pochodzeniu.

Skąd bierze się taka gorączka, czyli o przyczynach

Lekarze pediatrzy wskazują, że w obrębie ich specjalizacji sta taki jest stosunkowo powszechny. Przyczyny mogą być bardzo prozaiczne: silne emocje, przegrzanie w czasie intensywnego wysiłku. Jednak powodem może być również bardzo groźna choroba, chociażby początek rozwoju sepsy, czyli posocznicy. Taki przebieg może również mieć miejsce w przypadku popularnej u małych dzieci trzydniówki, czyli gorączki trzydniowej lub przy infekcjach dróg moczowych.

Wizyta u lekarza to konieczność

Każdy rodzic powinien mieć świadomość, że jeśli dziecko nie ma 3 lat i pojawi się u niego gorączka bez jakichkolwiek innych objawów to bezwzględnie powinno zostać zbadane przez pediatrę. Koniecznością jest przeprowadzenie badań, które pozwolą stwierdzić czy w organizmie nie toczy się groźny stan zapalny.

W sytuacji gdy u dziecka występują inne schorzenia i dolegliwości, takie jak wrodzone wady narządów, wcześniactwo czy niedobory odporności, również nie powinniśmy zwlekać z odbyciem wizyty u lekarza.

Zdecydowanie im młodsze jest dziecko, tym pilniej powinniśmy udać się w takiej sytuacji po pomoc. Jeśli gorączka bez innych objawów występuje i utrzymuje się u starszego dziecka przez co najmniej 2-3 dni to również należy skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także: Gorączka u dziecka – kiedy jechać do lekarza?

Jak leczy się taką dolegliwość?

Zanim wezwiemy lekarza lub będziemy jechać z dzieckiem, należy spróbować obniżyć temperaturę lekami przeciwgorączkowymi dostępnymi bez recepty. W pediatrii dość powszechnie poleca się paracetamol. Można jednak również podawać ibuprofen. Leki te dostępne są w formie doustnej lub doodbytniczej. Czopki są w przygotowanych do wagi dziecka dawkach, zaś syropy posiadają odpowiednie miarki, dzięki którym dokładnie odmierzymy ilość preparatu, jaką należy podać dziecku.

UWAGA! Leki zawsze podajemy zgodnie z wagą dziecka! Wiek podany na opakowaniach jest orientacyjny!

Przy wysokiej i trudnej do zbicia gorączce w porozumieniu z lekarzem można podawać paracetamol i ibuprofen naprzemiennie. Co to oznacza? Każdy z tych leków może być podawany maksymalnie w 3 dawkach na dobę, czyli co 8 godzin. Jeśli jednak podamy ibuprofen i po 4 godzinach gorączka będzie wysoka, możemy podać paracetamol, a za kolejne 4 godziny ibuprofen.

Czytaj również: Żywienie dziecka w czasie gorączki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj