Należy wiedzieć, że wiele Polek, które przeszły post warzywno-owocowy, przyznaje, że poza zrzuceniem kilogramów, zauważyły poprawę zdrowia: unormowała się glukoza i ciśnienie krwi, ustąpiły obrzęki i stany zapalne, poprawiła się odporność organizmu.
Post warzywno-owocowy – jakie są zasady tej diety?
Trzeba wiedzieć, że najnowszy wariant diety warzywno-owocowej dr Ewy Dąbrowskiej to posiłki przygotowane głównie w wersji płynnej. Post składa się z czterech etapów, a najistotniejszy jest etap drugi. Trwa 1-2 dni czasu (krótkie posty) lub 7-14 dni (2-3 razy w roku) i polega na spożywaniu trzech posiłków przygotowanych z owoców i warzyw. Przygotowanie do postu powinno trwać około 4 dni czasu (jeśli decydujemy się na długi post). W tym czasie wyeliminujmy produkty wysokoprzetworzone, mięso, kawę, słodycze. Natomiast post warzywno-owocowy trwa 7-14 dni czasu. Dobrze, żeby pierwszy posiłek składał się z surowych warzyw (zakwasu buraczanego, soku z pomidora), które najlepiej się wchłaniają. Jako drugi posiłek spożywajmy gotowane zupy lub przeciery, ale bez śmietany i jogurtu. Dzień zakończmy też zupą. Codziennie pijmy 2-3 litry płynów wody niskozmineralizowanej, herbaty ziołowej. Absolutnie zabronione jest spożywanie produktów wysokoprzetworzonych i mącznych. Należy wiedzieć, że wyjście z postu powinno trwać około 10 dni. Do owoców i warzyw dołączmy strączki, chleb razowy, kasze, orzechy, mleko roślinne. Znów żywienie pełnowartościowe jest czwartym etapem. Oparty jest na jedzeniu warzyw niskocukrowych z dodatkiem pokarmów nieprzetworzonych chemicznie (ryby, nabiał, chude mięso, kasze).
W przypadku tego postu (diety) powiedzmy o zielonej piramidzie. Podstawą diety są warzywa i owoce. Bez ograniczeń sięgajmy po produkty, które znajdują się na najniższym 1 piętrze. Natomiast resztę kontrolujmy ze względu na zwartość cukru. Więc tak oto przedstawia się ta piramida:
1) Pierwsze piętro – surowe zielone warzywa (kapusta, jarmuż, sałaty, botwina, kalafior), soki, koktajle, kiszonki, zakwasy.
2) Drugie piętro – gotowane warzywa (seler, burak, marchew, dynia, por) w postaci zup i potraw na ciepło.
3) Trzecie piętro – owoce w postaci świeżych soków i dodatków podawanych na gorąco. Przyprawy, zioła, herbaty ziołowe i owocowe (z cytryną, jabłkiem).
Post warzywno-owocowy – pto przykładowy jadłospis
Każdy dzień rozpocznijmy od wypicia jednej szklanki wody niskozmineralizowanej, niegazowanej z cytryną albo zakwaszonej dwoma łyżeczkami octu jabłkowego. Wieczorem sięgnijmy po wyciszający napar z ulubionych ziół, na przykład rumianku lub melisy.
Przykładowe menu na 1 dzień
a) śniadanie – 1 szklanka zakwasu buraczanego, a do tego: koktajl (pokrzywa, jarmuż, sałata, ulubione kiełki), sok z pomidora z selerem naciowym, zupa krem z porów i ulubiona herbatka owocowa.
b) obiad – 1 szklanka soku wielowarzywnego (zielony ogórek, seler, brokuły, sałata), plus: 1 szklanka zakwasu z warzyw z chrzanem lub czosnkiem, koktajl (marchew, seler, jarmuż, jabłko, rukola), mus: agar z wiśniami i pietruszką, zupa krem z pieczonych białych warzyw i napar z ulubionych ziół.
c) kolacja – zupa z pieczonej papryki oraz koktajl warzywny z burakiem, pietruszką, selerem i malinami, 1 szklanka wody z cytryną, napar z ulubionych ziół, które wyciszają: mięta, melisa lub rumianek.
Przykładowe menu na 2 dzień
a) śniadanie – 1 szklanka wody z cytryną plus: sok pomidorowy, surówka z marchewki i jabłka, zakwas z buraków, gotowany brokuł z koperkiem.
b) obiad – sok z jarmużu i jabłek plus: surówka z kapusty, marchewki i koperku, zupa krem z kalafiora, kompot z jabłek.
c) kolacja – 1 szklanka soku wielowarzywnego plus: surówka z selera naciowego, białej rzodkwi i kiełków, warzywa gotowane, owoc, herbata.
Oto przykładowe posiłki, które możemy przygotować
1) Krem z pieczonych pomidorów – potrzebne składniki: porcja bulionu warzywnego, małe opakowanie pomidorków koktajlowych, 1/2 ogórka szklarniowego lub cukinii, kilka plastrów świeżej kurkumy, kilka listków bazylii. Umyte pomidory upieczmy w piekarniku razem z kurkumą i bazylią. Ostudźmy i przełóżmy do blendera. Dodajmy bulion i zmiksujmy na krem. Podawajmy z makaronem ze świeżego ogórka lub cukinii.
2) Przecier z buraka z jarmużem – potrzebne składniki: połówka buraka, garść jarmużu, garść posiekanej natki pietruszki, 2 plastry świeżej kurkumy, 125 ml wody. Do wody wrzućmy umytego i pokrojonego w kostkę buraka. Jeśli pochodzi z własnej uprawy, nie musimy go obierać. Dorzućmy resztę warzyw oraz kurkumę i zblendujmy na jednolitą masę. Do napoju możemy też dorzucić garść kiełków, na przykład rzodkiewki.