Pewność siebie jest dla niektórych cechą, która wiecznie ich prześladuje. Jeśli mamy problem z poczuciem, że boimy się robić rzeczy, na które tak naprawdę mamy ochotę lub, że jakaś wewnętrzna siła nie pozwala nam przełamać się do działania, może okazać się, że cierpimy na niską pewność siebie.

Są wśród nas osoby, które całe życie same się hamują. Lęk przed porażką, brak doświadczenia czy też nadmierne myślenie nad konsekwencjami swoich potencjalnych działań, to tylko kilka przykładów mechanizmów, potrafiących utrudniać bycie pewnym siebie. Życie w takim stanie z kolei sprawia, że czujemy się gorsi od innych lub że coś tracimy nieodwracalnie. Długotrwałe myślenie negatywne może tylko pogłębić ten stan, sprawiając, że pogorszy się nasza samoocena oraz nie będziemy w stanie cieszyć się tym, co daje nam życie.

Brak pewności siebie potrafi być zmorą wielu osób, które cierpią z tego tytułu całe swoje życie. Niewykorzystane sytuacje, niespełnione marzenia, okazje, które już nie powrócą, a mogły być przez nas wykorzystane, to tylko kilka konsekwencji, które muszą ponieść osoby mało pewne siebie. Dodatkowo często widzimy osoby energiczne, działające oraz ryzykujące w podejmowaniu decyzji i widzimy, jakie rezultaty uzyskują one w swoich działaniach oraz ile dostają od życia, dzięki takiemu nastawieniu.

Okazuje się, że pasywność i nadmierna ostrożność w działaniu, często przynosi znikomy efekt. Tym, co sprawia z kolei, że tak działamy jest niepewność siebie oraz nieumiejętność podjęcia działania, nawet jeśli wiemy co zrobić. Wewnętrzny hamulec, wyrażany brakiem pewności siebie, może nam tylko przynieść negatywny efekt. Ciężko wręcz sobie wyobrazić, że osoba która zawsze czuje się niepewnie może mieć z tego tytułu jakieś pozytywne przełożenie na swoje życie – nawet saper musi być zdecydowany w swoich działaniach.

Przede wszystkim działaj

Przeciwieństwem takiej postawy mogą być nasze obserwacje na temat osób, które nigdy nie miały takich problemów. Często dostają one jakby więcej od życia, a prawda jest taka, ze po prostu są one bardziej aktywne. Większa aktywność z kolei przekłada się na możliwości, jakie możemy tym osiągnąć. Pasywność, nawet jeśli zbudowana jest na ostrożności, w nadmiarze prowadzi do braku aktywności. Trudno jest więc korzystać z szans, jakie daje nam życie, jeśli po prostu nic nie robimy w tym kierunku.

Ryzyko

Osoby pewne siebie nie mają tak naprawdę mniejszych szans na porażkę, niż jednostki z większym poczuciem ograniczeń je otaczających. Tak samo jak osoby niepewne siebie ponoszą oni porażki. Sęk w tym, że nie boją się tak konsekwencji oraz nie pozwalają sobie by strach ich paraliżował przed działaniem. One również boją się trudnych decyzji, ale liczą bardziej na to, że ryzyko będzie warte uzyskanego potencjalnie efektu. Co więcej, wraz z nabywaniem doświadczenia w takim podejściu boją się coraz mniej konsekwencji ryzykowania, gdyż uczą się po prostu efektów swoich działań oraz tego, co mogą w ten sposób uzyskać.

Pewność siebie – kilka prostych rad

Przełam się do działania – odwaga to podstawa. Rozwiązanie strachu przed sytuacją, w której boimy się działać, gdyż zjada nas brak pewności siebie może być rozwiązana tylko w jeden sposób. Metoda skoku na bungee jest najlepsza w tej sytuacji – jeśli będziemy patrzeć w dół i się zastanawiać, to zostaniemy sparaliżowani, czasem więc po prostu trzeba bezmyślnie skoczyć.

Praktykuj – nabieranie pewności siebie to długotrwały proces. Niejednokrotnie trafimy na sytuacje, w których z automatu sami uruchomimy nasz wewnętrzny hamulec. Ważne jest by cały czas próbować zachowań, w których czujemy się pewnie i powtarzać je, aż będziemy w stanie zastosować je w innych sytuacjach. Bez powtarzania i regularnej pracy nad sobą nie sprawimy, że pewność siebie zamieszka w nas na stałe.

Ryzykuj – do odważnych świat należy. Bez przełamywania się nie będziemy w stanie przekraczać własnych granic. Powtarzanie w kółko zawsze tych samych metod radzenia sobie w danej sytuacji może być błędnym kołem. Pozwól więc sobie na popełnieni porażki i zaryzykuj następnym w sytuacji, w której do tej pory byś czekał w strachu na podjęcie decyzji. Każdy popełnia błędy, ale tylko ci, którzy działają mogą uzyskać to, czego pragną. Pamiętaj – co cię nie zabije, to cię wzmocni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj