Histeroskopia jest badaniem ginekologicznym pozwalającym na diagnostykę i leczenie wszelkich zmian chorobowych zachodzących we wnętrzu macicy. Histeroskopia pozwala na ocenę wszelkich zmian patologicznych endometrium i ocenę zakresu tych zmian, jest też bardzo istotnym badaniem profilaktycznym (np. wczesne wykrycie wszelkich zmian nowotworowych). Badanie histerioskopii można połączyć z jednoczesnym wykonaniem zabiegu terapeutycznego (np. z usunięciem zrostów wewnątrzmacicznych). Badanie (wziernikowanie) wykonywane jest przy pomocy przyrządu (rodzaj endoskopu) zwanego histeroskopem. W medycynie rozróżnia się dwa rodzaje tego badania: histerioskopię diagnostyczną i histerioskopię operacyjną.

Jak wygląda histeroskop?

Histeroskop jest optycznym przyrządem diagnostycznym stosowanym w ginekologii. Wyglądem przypomina aparat w kształcie rurki, przez którą światłowodem dostarczane jest światło do wnętrza macicy. Histeroskop jest wyposażony w system soczewek umożliwiający lekarzowi dokładną ocenę wnętrza macicy. Zbudowany jest z dwóch zasadniczych części: z rękojeści, oraz ok. 30 cm. tulei (rurki). Na rękojeści są umieszczone pokrętła pozwalające na sterowanie dopływem światła oraz dwutlenku węgla. Od strony zewnętrznej przymocowana jest kamera połączona z ekranem komputera. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest bardzo dokładne obejrzenie każdego fragmentu jamy macicy. Poprzez tuleję histeroskopu można wprowadzić mikro narzędzia chirurgiczne pozwalające na pobranie tkanki do badania histopatologicznego.

Histeroskopia – wskazania do wykonania badania

Wskazaniem do wykonania histerioskopii diagnostycznej są:

  • krwawienia o nieustalonym podłożu
  • ocena stanu błony śluzowej macicy
  • problemy z zapłodnieniem , lub donoszeniem ciąży
  • wady w budowie macicy
  • podejrzenie przerwania ciągłości ściany macicy
  • podejrzenie zrostów wewnątrzmacicznych

Wskazaniem do wykonania histerioskopii operacyjnej jest:

  • usunięcie polipów endometrialnych
  • usuwanie mięśniaków podśluzówkowych
  • usuwanie zrostów wewnątrzmacicznych
  • usuwanie przegrody macicy i jej rzadkich wad
  • leczenie obfitych miesiączek lub krwawień macicznych
  • leczenie łagodnych rozrostów błony śluzowej

Histeroskopia – jak wygląda badanie

Badanie wykonywane jest w warunkach szpitalnych na zlecenie lekarza. Odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Wszelkie badania poprzedzające dobierane są indywidualnie w zależności od wskazań do wykonania histerioskopii. Nie wolno jeść ani pić na 6 godzin przed badanie. Ponadto nie można przyjmować leków lub żuć gumy. Histerioskopię operacyjną wykonuje się na początku cyklu miesiączkowego.

Badanie przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Pacjentka jest rozebrana i przykryta prześcieradłem chirurgicznym. Pielęgniarka zakłada wenflon, przez który pacjentce będą podawane środki konieczne w czasie zabiegu. Następnie zostaje odkażone pole zabiegowe i lekarz wprowadza do kanału szyjki macicy histeroskop. Poprzez aparat zostaje wprowadzony płyn lub gaz, by ułatwić ogląd śluzówki i jamy macicy. Podczas zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora komputera co pozwala na rejestrowanie obrazu przekazywanego przez kamerę. Podczas zabiegu mogą też zostać pobrane wycinki śluzówki do badania histopatologicznego.

Histerioskopia operacyjna, tak jak każda taka metoda, obarczona jest pewnym ryzykiem powikłań. Jednak w przypadku histerioskopii zdarzają się one niezmiernie rzadko.

Zobacz także: Policystyczne jajniki – przyczyny, objawy i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj