Rosół to potrawa, która gości na naszych stołach i zawsze kojarzy nam się z obiadem u babci. To fakt – babcia robiła najlepszy rosół na świecie. Według niej najlepszy był wtedy, gdy pływały w nim oka. Jak go przyrządzić? Przeczytaj nasz poradnik.
Czym jest rosół?
Jest wywarem warzywno – mięsnym. Jest to bardzo pożywne danie, serwowane podczas obiadu. Z pewnością jeśli masz dziecko, będzie to jego jedno z ulubionych dań. Na pewno próbowałeś kiedyś zrobić go z kostki i wiesz, że to nie jest najlepszy pomysł – nie smakuje on zbyt dobrze. Ten przygotowany w domu nie zawiera barwników i konserwantów – co jest bardzo rzadkie, ale i pożądane w dzisiejszych czasach. Nie jednokrotnie pewnie też słyszałeś, że rosół jest niezastąpiony przy przeziębieniach i podawany osobom chorym i tym, które dochodzą do zdrowia.
Gotowy może być podstawą innych zup: pomidorowej, ogórkowej, kalafiorowej czy innej. Można też stosować rosół, jako bazę do sosów bądź gotować na nim kaszę i pulpety, aby były smaczniejsze.
Jakich składników potrzebujemy, aby ugotować rosół?
Najlepszy rosół jest gotowany na mięsie drobiowym. Aby ‘odchudzić’ rosół powinno się go gotować na mięsie bez skóry i chrząstek.
Składniki:
- korpus z kurczaka, 2 skrzydełka i udko (lub inne, preferowana części kurczaka)
- jeden pęczek włoszczyzny (marchew, pietruszka, seler, kawałek pora, odrobina pietruszki
- liść laurowy
- cebula
- około 10 ziaren pieprzu
- około 3 ziarna ziela anielskiego
- sól
- natka pietruszki
Jak przygotować rosół?
Masz już wszystkie potrzebne składniki? No to do dzieła!
- Weź mięso drobiowe i dokładnie je umyj.
- Umyte części kurczaka przełóż do garnka, zalej około 3 litrami wody i doprowadź do wrzenia.
- Później gotuj przez około 15 minut w celu usuwania szumowiny. Szumowina to brzydka, niepotrzebna ‘piana’ wydzielająca się z mięsa. Zbieramy ja łyżką.
- W tym czasie umyj i pokrój warzywa. Dodaj warzywa do wywaru razem z ziarnami pieprzu, zielem angielskim, solą i liściem laurowym.
- Gotuj do momentu, aż będzie gotowy. Poznasz ten moment po tym, że mięso będzie odchodziło od kości.
- Spróbuj wywaru i dopraw do smaku solą i pieprzem.
- Do rosołu możesz dodać mięso obrane z kości i pokrojoną marchewkę.
- Podawaj z makaronem.
Przydatne wskazówki
Chcesz się pozbyć zbędnego tłuszczu z rosołu? Weź papierowy ręcznik i połóż go na wierzch rosołu. Wtedy papier wsiąknie nadmiar tłuszczu.
Mięso możesz oddzielić od kości, zmielić, połączyć z cebulką przyprawami i wykorzystać jako farsz do pasztecików.