Opiekuni osób starszych pomagają pacjentom w wykonywaniu szeregu podstawowych codziennych czynności. Odpowiednie dopasowanie osobowości  jest niezbędne dla spokojnych i harmonijnych relacji. Zobacz, jakie cechy powinien posiadać dobry opiekun!

Doskonały wielozadaniowiec

Umiejętność radzenia sobie z wieloma obowiązkami jest niezbędna w tym zawodzie. Pamiętaj, że to bardzo wymagająca i odpowiedzialna praca, jednocześnie może przynieść sporo satysfakcji. Jako opiekun, powinieneś umieć dobrze zarządzać czasem i odpowiednio ustalać listę priorytetów. Dzięki temu zagwarantujesz opiekę na najwyższym poziomie.

Postawa pełna szacunku

Gdy człowiek się starzeje, a jego niezależność i zdolności umysłowe maleją, łatwo wpaść w pułapkę protekcjonizmu. Pamiętajmy jednak, że jest to osoba z dużym doświadczeniem, która kiedyś była samodzielna, dlatego podchodź do niej z szacunkiem. Nie traktuj jej tylko jako klienta, który potrzebuje pomocy.

Wrażliwość opiekuna 

To kolejna niezmiernie ważna cecha. Kiedy jesteś wrażliwy na potrzeby innych ludzi, łatwiej ich zrozumiesz. Będąc opiekunem, czeka na Ciebie wiele wyzwań. Pacjenci często chcą porozmawiać o swoich doświadczeniach. 

Wrażliwość zachęca do elastyczności, otwartości i aktywnego słuchania. W ten sposób możesz zbudować zaufanie u seniora.

Cierpliwość i elastyczność

To cechy, które musi posiadać każdy opiekun. Na drodze znajduje się wiele przeszkód. Pacjent może być uparty i niechętny do współpracy. Nie zawsze wszystko przebiega zgodnie z planem. Niejednokrotnie pojawiają się trudne sytuacje, dlatego powinieneś wykazać się cierpliwością i elastycznością.

Radosne usposobienie opiekuna

Uśmiech jest cenniejszy  niż tysiąc słów. Opiekun może być jedyną osobą, z którą pacjent kontaktuje się w ciągu dnia, dlatego postaraj się być miły, przyjazny i otwarty. Radosne zachowanie uspokaja pacjentów i pomaga im czuć się bardziej komfortowo. 

Umiejętności komunikacyjne

Jeśli masz zamiar zadbać o czyjeś potrzeby, czasem przez całą dobę, musisz umieć nawiązać kontakt z pacjentem i zaspokajać jego potrzeby. Jednocześnie szanuj jego życzenia i oczekiwania. Pamiętaj, że dobry opiekun potrafi słuchać i zwraca uwagę na oznaki depresji, lęku lub innych chorób. Jeśli jesteś początkujący, koniecznie przeczytaj poradniki dla opiekunów. 

Wykaż się kreatywnością i innowacyjnością w działaniu. Każdy pacjent jest wyjątkowy, dlatego podchodź do niego indywidualnie. W ten sposób pokażesz mu, że rzeczywiście dbasz o jego potrzeby.

Empatia

To jedna z kluczowych cech każdego opiekuna. Starzenie się może być dezorientującym i trudnym procesem dla niektórych seniorów. Niektóre zadania, które kiedyś były proste, teraz stanowią dla nich spore wyzwanie, dlatego wykaż się empatią. Postaraj się zrozumieć emocje, z którymi zmaga się starsza osoba w obliczu nowej rzeczywistości.

Spostrzegawczość – ważna cecha opiekuna 

Zdrowie psychiczne lub fizyczne pacjenta może się dramatycznie zmienić w krótkim czasie. W związku z tym bardzo ważne jest to, byś umiał wcześnie wykryć objawy choroby. Mniejszy apetyt, utrata masy ciała lub tycie, większa drażliwość mogą sugerować problemy zdrowotne. Pamiętaj, by nigdy ich nie lekceważyć.

Bycie profesjonalnym opiekunem nie powinno ograniczać się tylko do szkolenia i doświadczenia, liczą się też cechy charakteru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj